Bir kripto para yatırımcısının kendini ‘yok etme’ serüveni

Adresini bilen birileri tarafından evine özel harekat polisleri gönderilen Jameson Lopp, yabancılardan kimliğini gizlemek için çok detaylı önlemler aldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

2017’nin Ekim ayında, kripto para yatırımcısı Jameson Lopp’un evine özel harekat polisi ani bir baskın yaptı. Polis evde birinin başka birini silahla öldürdüğüne ve evde rehineler olduğuna dair ihbar aldığını söyledi. Ama bu ihbar asılsızdı ve Lopp’u rahatsız etmek için yapılmıştı. Polis gittikten sonra Lopp’u arayan bir kişi, eğer kendisine Bitcoin ile ödeme yapmazsa daha fazla ihbarda bulunup yine polisi kapısına yığacağını söyledi.

Tehdidin ardından hemen AR-15 tüfeğiyle atış yaptığı bir videosunu çekip Twitter’a yükleyen Lopp, tehditlere pabuç bırakmayacağını ortaya koymak istedi. Ancak Lopp’u asıl savunmasız bırakan durum, kendisini tehdit eden kişilerin, Lopp hakkında çok fazla bilgisi olmasıydı. Bu yüzden Lopp ortadan kaybolmaya karar verdi.

Bir Bitcoin güvenlik şirketi için çalışan Jameson Lopp, 15 adımlık ortadan kaybolma planını şu şekilde hayata geçirdi:

 1. Kurumsal kimlik yarat: ABD’de bazı eyaletler, resmi kayıtlarda kurucu adı belirtmeden şirket kurmayı mümkün kılıyor. Lopp bundan faydalanarak kendi adıyla hiçbir şekilde ilişkisi olmayan birden fazla şirket kurdu ve özel kimliği yerine kurumsal bir kimlik kullanmaya başladı.
 2. Yeni banka hesapları aç: Mevcut banka hesaplarını iptal eden Lopp, kurumsal kimliğiyle bankalarda hesap açtı. Böylece yaptığı alışverişler kendisi ile ilişkilendirilemeyecekti.
 3. Nakit taşı: Banka hesapları kendisiyle ilişkili olmasa da Lopp yanında nakit taşıyarak günlük alışverişlerini de anonim olarak yapabiliyor.
 4. Yeni bir telefon numarası al: Eski telefon numaralarını iptal ettiren Lopp, kurumsal kimliğiyle yeni telefon hatları aldı. Ayrıca arama yapacağı zaman da kullan-at telefon numaraları kullanabildiği bir servisten faydalanıyor. Böylece kullandığı numaraların adıyla ilişkilendirilmesi mümkün olmuyor.
 5. Telefondan yön tarifi alma: Telefonunun konum ayarlarını tamamen kapatan Lopp, aracıyla seyahat ederken yol tarifi almak için ayrı bir navigasyon cihazı kullanıyor. Bu navigasyon cihazı Lopp ile herhangi bir şekilde ilişkilendirilmiş değil. Böylece seyahat ettiği yerleri takip etmek mümkün olmuyor.
 6. Taşın: Lopp’un sorununun kaynağı, istemediği insanların ev adresini biliyor olmasıydı. Haliyle o ev adresinin değişmesi gerekiyordu. Evini satan Lopp, kurumsal kimliğiyle yeni bir ev satın aldı. Bu evin parasını da yine kurumsal kimliğiyle kestiği bir çekle ödedi. Kimliğini belli etmeden ev kredisi alması mümkün değildi.
 7. Günlük konuşmalar için sahte bir isim belirle: Yeni tanıştığı insanlara gerçek adını söylemek istemeyen Lopp kendisine sahte bir isim belirledi. Artık insanlara adının bu olduğunu söylüyor. Başlarda bu durumun kendisine garip geldiğini söyleyen Lopp, şimdi ise gerçek adını söylemenin garip olduğunu düşünüyor.
 8. Evde internet kullanmak için bir VPN oluştur: İnternet kullanımının ev adresi ile ilişkilendirilmesini istemeyen Lopp, evinde kullandığı modemi bir sanal özel ağa (VPN) dönüştürdü. Böylece tüm internet trafiği farklı adreslerden geliyor gibi görünüyor.
 9. Sıkıcı bir araba al: Lopp’un önceki aracı Lotus Elise modeli oldukça havalı bir araçtı. Ayrıca dikkatleri üzerine çeken bir motosikleti de bulunuyordu. Bunları satan Lopp, kurumsal kimliğiyle daha mütevazı bir araç satın aldı ve onu kullanıyor.
 10. Aracını kaydettireceğin sahte bir ev satın al: Motorlu Taşıtlar Departmanı Lopp’a yeni aracını kaydettirmesi için ev adresini vermesi gerektiğini söyledi. Şirket üzerine alınmış olsa da aracın kaydedileceği gerçek bir isim ve adres isteniyordu. Lopp bunun için şehirde bulabildiği en küçük ve izbe yeri satın aldı ve burayı sahte adresi olarak kullanmaya karar verdi.
 11. Özel bir posta kutusu ve yeniden postalama servisi kullan: Lopp evine teslimat yaptırarak adresini açık etmek istemiyordu. Bu yüzden evine yakın bir kargo merkezinde özel bir posta kutusu oluşturdu. Artık kargoları bu merkeze gönderiliyor. Tabii ki tüm bu işlemlerde yine kurumsal kimlik kullanılıyor. Ayrıca bunu da yeterli bulmayan Lopp bir de yeniden kargolama servisi kullanıyor. Teslimat için bu servisin adresini veren Lopp, kendisine gönderilen kargoların önce yeniden kargolama servisine daha sonra da kurumsal kimliğine kayıtlı özel posta kutusuna gelmesini sağlıyor.
 12. Yüzünü gizle: Yüz tanıma sistemleri bir çok yerde kullanılıyor. Lopp estetik ameliyatla yüzünü değiştirmek istemedi. Ama daima şapka ve gözlük kullanarak yüzünün kolayca tanınmasını engelliyor. Ayrıca daha önce çok uzun olan sakalını şimdi daha kısa kullanıyor. Böylece toplum içinde kaybolması daha kolay oluyor.
 13. Uzaktan çalış: Lopp, kimliğinin ortaya çıkmaması için toplantılara şahsen katılmıyor. Dahil olması gereken toplantılarda video konferans yöntemiyle bulunuyor. Video konferans sırasında, konumunu herhangi bir şekilde belirtmeyecek, sıradan bir odada bulunuyor.
 14. Cihazlarını şifrele: Lopp yakın zamanda Tokyo’ya gittiğinde pasaportunu ve gerçek adını kullanmak zorunda kaldı. Ancak yurt dışına çıkmadan önce tüm cihazlarını şifrelemişti. Eğer havalimanında bir görevli Lopp’un cihazlarından birini açmak isteseydi, kendisine dair herhangi bir bilgiye erişemeyecekti.
 15. Özel dedektifler tutup kendini buldur: Lopp çabalarının ne kadar başarılı olduğunu görmek için özel dedektifler tuttu ve gerçek kimliğini öğrenmeye çalışmalarını istedi. Bir dedektif Lopp’a araç kaydı üzerinden kimliğinin ortaya çıkarılabileceğini söyleyince Lopp 10. maddedeki sahte evi satın almaya karar verdi.

Lopp tüm bu çabaları için toplamda 30 bin Dolar civarı harcama yaptı. Herhangi birinin bu kadar gizlenmeye çalışacağını düşünmediğini söyleyen Lopp kendi eylem planını, modern dünyada mahremiyetini geri alabildiği bir deney olarak görüyor. Lopp, kendisini gizlemek için izlediği adımları New York Times’a anlatmak için de 3. maddede belirtilen kullan at telefonlardan kullandı.

Kaynak: New York Times

Bir Bitcoin güvenlik şirketi için çalışan Jameson Lopp, 15 adımlık ortadan kaybolma planını şu şekilde hayata geçirdi:

 1. Kurumsal kimlik yarat
 2. Yeni banka hesapları aç
 3. Nakit taşı
 4. Yeni bir telefon numarası al
 5. Telefondan yön tarifi alma
 6. Taşın
 7. Günlük konuşmalar için sahte bir isim belirle
 8. Evde internet kullanmak için bir VPN oluştur
 9. Sıkıcı bir araba al
 10. Aracını kaydettireceğin sahte bir ev satın al
 11. Özel bir posta kutusu ve yeniden postalama servisi kullan
 12. Yüzünü gizle
 13. Uzaktan çalış
 14. Cihazlarını şifrele
 15. Özel dedektifler tutup kendini buldur


Yorumunuz: