Bir ekonomik gösterge olarak ‘çöp’

Çöp endeksine göre Kuzey Amerika'da insanlar çok çöp atmaya devam ediyor ve bu ekonomi için iyi bir haber.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Son yıllarda çok fazla dile getirilmese de bir ara ‘çöp endeksi’ çok büyük olay olmuştu. Ekonomist Michael McDonough tarafından popüler hale getirilen fikir, ABD’nin gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin, çöp toplamadaki değişimle yakından ilişkili olduğunu ifade ediyor.

Bu yaklaşıma göre ne kadar çöp varsa ekonomi o kadar iyi demektir. Çünkü daha fazla çöp olması insanların eski şeyleri attığı ve yenileri için yer açtığı anlamına geliyor. Bloomberg’e göre çöp endeksi gerçekten de oldukça isabetli. 2001-2010 yılları arasında çöp akışı ile ekonomik büyüme arasında yüzde 82,4 oranında korelasyon vardı.

Veriler olumlu

Kuzey Amerika’nın en büyük atık toplama şirketi Waste Management’ın CEO’su Jim Fish şu anda verilerin iyi göründüğünü söylüyor. Fish şirketin Perşembe günü yapılan gelir açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Hepimiz bir noktada bir gerileme yaşanacağını biliyoruz ama bunun tam olarak ne zaman yaşanacağından emin değiliz. 2009’daki yavaşlama normalden biraz farklıydı çünkü konutlarla çok yakından alakalıydı. Bizim işlerimiz de konut bakımından 2009’daki noktaya dönüş yapmadı. Ancak belirteçlere baktığımızda bir duraklamanın ufukta göründüğünü söyleyebiliriz. En iyi belirteçlerden biri bizim işlem hacmi rakamlarımız. Bu alanda bir öncü göstergeden ziyade gecikmeli gösterge olmaya yatkınız. Ancak bu rakamlar bir anlamda öncü olabilir ve şu anda hepsi güçlü görünüyor. işlem hacmi rakamlarına baktığımızda bu durumun Ocak ayına da sarktığı görülüyor. Şu anda, son birkaç aydır konuşulan yumuşamaya dair bir iz görmememiz ise iyi haber.

Waste Management, Perşembe günü dördüncü çeyrek karını 531 milyon Dolar olarak açıkladı.Hisse başına 1,24 Dolar gelir açıklayan şirketin cirosu 3,84 milyar Dolar’ın üzerine çıkarak Wall Street’in beklentilerini aştı.

Kaynak: Axios

Ekonomist Michael McDonough tarafından popüler hale getirilen çöp endeksi fikri, ABD'nin gayrisafi yurt içi hasıla büyümesinin, çöp toplamadaki değişimle yakından ilişkili olduğunu ifade ediyor. Bu yaklaşıma göre ne kadar çöp varsa ekonomi o kadar iyi demektir. Çünkü daha fazla çöp olması insanların eski şeyleri attığı ve yenileri için yer açtığı anlamına geliyor. Kuzey Amerika'nın en büyük atık toplama şirketi Waste Management'ın son dönemdeki rakamlarına bakıldığında çöp miktarında bir azalma olmadığı kaydediliyor. Bu da piyasalardaki yavaşlama beklentisinin gerçeği yansıtmadığı anlamına geliyor.

1 Yorum

  • yahu bizim ülkede neden böyle canlı bir sektör konuşulmuyor? Kim işliyor bu çöpü . Ne oluyor bu çöpler kimsenin sesi çıkmıyor

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği