Bir devrin sonu: DMOZ kapanıyor

Web sitelerini organize etmek için insan editörler kullanan DMOZ artık kapanıyor. Böylece web'i insanların organize ettiği dönem de sona eriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Web sitelerini organize etmek için insan editörler kullanan Açık Dizin Projesi (Open Directory Project) DMOZ artık kapanıyor. Böylece web’i makinelerin değil insanların organize ettiği dönem de sona eriyor. DMOZ ana sayfasında yayınlanan açıklamaya göre site 14 Mart’ta hizmetlerine son verecek.

DMOZ 1998’de ‘GnuHoo’ adıyla kurulmuş kısa süre sonra ise adını ‘NewHoo’ olarak değiştirmişti. O dönemde Yahoo Directory’ye (rehber dizini) rakip olarak kurulan DMOZ, Yahoo’nun siteleri listelemek için fazla güçlü ve fazla zor olmasından yararlanmaya çalışmıştı. 1998’in Kasım ayında Netscape tarafından satın alınan şirketin adı Netscape Open Directory olarak değiştirilmişti. Aynı yıl içinde AOL Netscape’i satın alınca The Open Directory’nin kontrolü de AOL’e geçmiş oldu.

Sonun başlangıcı

Aynı yıl ortaya çıkan Google ise web sitelerinin insan küratörler tarafından seçilmesine son vermek için harekete geçti. Google hem web üzerindeki tüm sayfaları kontrol etme gücüne hem de insanlar tarafından oluşturulan dizinlerin uygunluğuna sahipti.

Yahoo da nihayetinde makine tarafından hazırlanmış sonuçları, insan gücüne tercih etmeye karar verdi. İnsanlar tarafından oluşturulan dizinini git gide arka plana atan Yahoo, 2014’ün Eylül ayında bu hizmete son verme kararı aldı. 2014 Aralık ayından itibaren site, taleplere yanıt vermez oldu.

Öte yandan DMOZ pazarlamacılar ve araştırmacılar için hizmet vermeye devam etti. Bu servis de uzun süredir unutulmuştu. 28 Şubat’ta açıklanan kararla, DMOZ’un da artık hizmetlerine son vereceği açıklandı.

DMOZ kendine has NOODP meta etiketi ile yaşamaya devam edecek. Böylece yayıncılar Google’a ve diğer arama motorlarına, sayfalarını açıklamak için Open Directory açıklamalarını kullanmamalarını söyleyebilecek. Etiket artık gereksiz hale gelecek olsa da web sayfalarının kodları arasında önümüzdeki yıllarda da görülmeye devam edecek.

Kaynak: Search Engine Land

Web sitelerini organize etmek için insan editörler kullanan Açık Dizin Projesi (Open Directory Project) DMOZ artık kapanıyor. Böylece web'i makinelerin değil insanların organize ettiği dönem de sona eriyor. DMOZ ana sayfasında yayınlanan açıklamaya göre site 14 Mart'ta hizmetlerine son verecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği