Beyin yaşıyla ölüm yaşı arasında bir ilişki var

Beyin yaşı, kronolojik yaşından daha fazla olan kişilerin istatistiki olarak 80 yaşından önce ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü

Haber Özeti

Tam Sürüm

Kronolojik yaşınız bu dünyada ne zamandır var olduğunuzu gösterirken biyolojik yaşınız size hayatınızın hangi noktasında olduğunuz konusunda fikir verebilir. Londra Imperial College araştırmacıları, biyolojik yaşı belirleme araçlarına bir yenisini ekledi. Daha önce kan ve idrar testi ile yaklaşık olarak belirlenebilen biyolojik yaş şimdi MRI taramalarının makine öğrenimi algoritmalarınca okunması ile belirlenebiliyor. Eğer bu yeni yöntem mükemmel hale getirilirse, doktora gidip beynimizin bir ‘fotoğrafını çektirerek’ vücudumuzun ne kadar yaşlandığını öğrenebiliriz.

Bu yöntemin çalışmasını sağlayan teknik aslında 2010 yılında geliştirildi ve makine öğreniminin beyin boyutunu ölçerek mevcut gri ve beyaz madde kaybını tahmin etmesine dayanıyor. Biz yaşlandıkça bu maddelerde azalma görülüyor. Yeni yöntemde ise elde edilen sonuçlar, daha önce incelenen 2 bin adet sağlıklı beyinden elde edilen verilerin bir araya getirilmesi ile oluşturulan bir örnekle karşılaştırılıyor. Böylece hastanın beyninin, normalde olması gerekene göre ne kadar az ya da çok madde kaybına uğradığı tahmin ediliyor.

Beyni yaşlananın vücudu da dayanmıyor

Tekniği geliştirmek için araştırmacılar Lothian Birth Cohort 1936 adı verilen bir grubun 73 yaşında alınan MRI taramalarını inceledi. Eğer bir kişinin beyin taramasındaki gri ve beyaz madde azalması biyolojik yaşına göre olması gerekenden daha fazlaysa, o kişinin akciğer kapasitesi, kavrama gücü ve yürüme hızı gibi testlerde daha düşük başarı gösterdiği gözlendi. Ayrıca beyin yaşı, kronolojik yaşından daha fazla olan kişilerin istatistiki olarak 80 yaşından önce ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü.

Teknik şu anda 5 yıllık bir hata değeri ile çalışıyor. Bu yüzden, gerçek bir ölçüm yöntemi olarak kullanılabilmesi için üzerinde biraz daha çalışılması gerekiyor. Araştırmacılar gelecekte bu yöntem ile elde edilen beyin yaşının, günümüzde vücut kitle endeksinin kullanıldığı gibi bir sağlık ölçeği gibi kullanılabileceğini düşünüyor.

Londra Imperial College Tıp Fakültesi Araştırmacısı James Cole “Uzun vadede bu tekniği bireysel seviyede uygulayabilecek kadar geliştirirsek çok iyi olur. Bir hasta doktoruna gidip beyin taraması yaptırabilir. Eğer doktor beyin yaşının olması gerekenden 10 yaş daha fazla olduğunu söylerse hastaya diyetini ya da yaşam tarzını değiştirmesi önerilebilir. Ancak şu anda yöntem bu şekilde kullanılmak için yeterince isabetli sonuçlar vermiyor.” şeklinde konuştu.

Kaynak: New Atlas

Kronolojik yaşınız bu dünyada ne zamandır var olduğunuzu gösterirken biyolojik yaşınız size hayatınızın hangi noktasında olduğunuz konusunda fikir verebilir. Londra Imperial College araştırmacıları, biyolojik yaşı belirleme araçlarına bir yenisini ekledi. Daha önce kan ve idrar testi ile yaklaşık olarak belirlenebilen biyolojik yaş şimdi MRI taramalarının makine öğrenimi algoritmalarınca okunması ile belirlenebiliyor. Eğer bu yeni yöntem mükemmel hale getirilirse, doktora gidip beynimizin bir 'fotoğrafını çektirerek' vücudumuzun ne kadar yaşlandığını öğrenebiliriz. Araştırmada bir kişinin beyin taramasındaki gri ve beyaz madde azalması biyolojik yaşına göre olması gerekenden daha fazlaysa, o kişinin akciğer kapasitesi, kavrama gücü ve yürüme hızı gibi testlerde daha düşük başarı gösterdiği gözlendi. Ayrıca beyin yaşı, kronolojik yaşından daha fazla olan kişilerin istatistiki olarak 80 yaşından önce ölme ihtimalinin daha yüksek olduğu görüldü.

3 Yorum

  • İnsan anatomisinin bilinmeyenleri, evrenin bilinmeyenleriyle aynı frekansta sanki.

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği