Bencil insanlar cömertlere göre daha az kazanıyor

Genelde insanlar zirveye ulaşmak için biraz açgözlü olmak gerektiğini düşünür ama araştırmalar yardımsever insanların daha başarılı olduğunu gösteriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Genelde insanlar zirveye ulaşmak için biraz açgözlü olmak gerektiğini düşünür. Daima insanlar için bir şeyler yapmaya çalışmanın kişinin kendi ilerlemesinin önüne geçeceğinden korkulur. Ama bencillik gerçekten yüksek kazancın anahtarı mı? Personality and Social Psychology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma aksini söylüyor.

Stockholm Üniversitesi Gelecek Araştırmaları Enstitüsü ve Güney Carolina Üniversitesinden araştırmacılar ABD ve Avrupa’da 60 bin kişinin verilerini inceleyerek kişinin toplum yanlısı tavrının (başkalarının iyiliğine ilgi duyması ve bunun için çabalaması) kişinin ne kadar para ve çocuk sahibi olduğuna etkisi olup olmadığını belirlemeye çalıştı.

Önceki araştırmalar toplum yanlısı davranışın psikolojik sağlığa olumlu etki ettiğini gösterirken bu çalışmada maddi gelire ve çocuk sayısına bakıldı çünkü araştırmacılar bu verilerin kişinin kendi çıkarına olan kavramları (ekonomi ve evrimsel düşünce) ölçtüğünü düşünüyor.

Benciller değil yardımseverler başarılı oluyor

Elde edilen sonuçlar insanlığın geleceği için iyi bir işaret. İncelenen beş farklı araştırma bölümünde de bencil kişilerin en fazla kazananlar arasında yer almadığı ve en az çocuğa sahip olduğu görüldü. Ancak beş çalışmanın dördünde en fazla kazananlar başkalarını en fazla düşünenler de değildi. Araştırma, en fazla kazananların orta derecede toplum yanlısı olanlar olduğunu gösteriyor. Yani bu insanlar genellikle kendilerini düşünmüyor ama her zaman da böyle değiller. (Beş çalışmadan birinde en fazla kazananların en fazla toplum yanlısı olanlar olduğunu not etmek gerek.)

Sonuçlar genel olarak çoğu insanın beklentilerine zıt şekilde karşımıza çıkıyor. Başka bir çalışmada araştırmacılar insanların büyük çoğunluğunun, bencil kişilerin toplum yanlısı kişilerden daha fazla para kazanacağını düşündüğü görülmüştü.

‘Verici’ olmanın önemi

Ortalama toplum yanlısı tavra sahip kişilerin yüksek kazanç potansiyeli, Psikolog Adam Grant’in ‘vericiler’ ve ‘alıcılar’ üzerine yaptığı araştırmanın sonuçlarını da destekliyor. 2013’te Grant’in yayımladığı “Give and Take: A Revolutionary Approach to Success” adlı kitabında açıkladığı araştırma sonuçlarına göre farklı endüstrilerden başarılı kişilerin ortak özelliğinin ‘bencil olmayan vericiler’ (bir karşılık beklemeden başkalarına yardımcı olan kişiler) olmaları olduğu sonucuna ulaşılmıştı. Bencil olmayan vericilerin başarısının sırrı ise karşılıksız yardım (özgecilik) değil, kendinden ödün vermeden cömertlik yapmaları.

‘Verici’ olmak sadece para bağışlamak ya da bir yerde gönüllü çalışmak anlamına gelmiyor. İnsanları bir şeylerle ya da birileriyle tanıştırarak, öneriler sunarak, hocalık ederek ya da bilgi paylaşarak da verici olunabilir. Bu tarz kişiler, etkileşimlerde veren taraf olmayı tercih ediyorlar.

Önemli olan ne tür bir verici olduğunuzu tespit etmek

Grant tamamen verici kişilerin oldukça az bulunduğunu söylüyor. Genellikle insanlar verici ve alıcı skalasının ortasında bir yerlerde yer alıyor. Mesela yüksek stresli iş ortamında biraz bencil olup evde çocuklara karşı aşırı derecede cömert olmak da mümkün. Verici-alıcı spektrumundaki yerimiz de sabit değil, hepimiz bencil olmayan vericiler olma potansiyeline sahibiz. Bunu yapmanın yolu ise verme eyleminin hangi türünün size en uygun olduğunu tespit etmek.

Grant “Kimileri için bu tanıştırmaktır. Başkaları için itibarı paylaşmaktır. Başkaları hocalık etmeyi tercih edebilir. Kendi verici tarzınızı bulmak gerçekten güçlü bir araç. Bunun gerçek anlamı ve amacı, vericilerin her zaman alıcılardan daha başarılı olması değil, bu yolda karşılarına çıkanların önünü kesmekten ziyade onları yüceltmeleridir. Bunu yapmanın bir yolunu aramak, hem bireyler hem de organizasyonlar için uzun vadede başarıya ulaşmanın en sürdürülebilir yolu olabilir.” diyor.

Kaynak: Quartz

Genelde insanlar zirveye ulaşmak için biraz açgözlü olmak gerektiğini düşünür. Daima insanlar için bir şeyler yapmaya çalışmanın kişinin kendi ilerlemesinin önüne geçeceğinden korkulur. Ama bencillik gerçekten yüksek kazancın anahtarı mı? Personality and Social Psychology dergisinde yayımlanan yeni bir çalışma aksini söylüyor. İncelenen beş farklı araştırma bölümünde de bencil kişilerin en fazla kazananlar arasında yer almadığı ve en az çocuğa sahip olduğu görüldü. Ancak beş çalışmanın dördünde en fazla kazananlar başkalarını en fazla düşünenler de değildi. Araştırma, en fazla kazananların orta derecede toplum yanlısı olanlar olduğunu gösteriyor. Yani bu insanlar genellikle kendilerini düşünmüyor ama her zaman da böyle değiller.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği