“Ben giderim ‘beynim’ kalır, dostlar beni hatırlasın”

Nectome adlı girişim, beyninizi bir bilgisayara aktararak sonsuza dek yaşama ihtimali vadediyor. Ancak önemli bir detay var; önce sizi öldürmeleri gerek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Eğer sonsuza dek bilinçli bir bilgisayar simülasyonu olarak yaşama hayaliniz varsa, Nectome adlı girişim şirketinin sizin için bir teklifi var.

Bir girişime size ötenazi yapması ve ileride bir gün beyninizin dijital bir kopyasını hayata döndürmesi ihtimali için para ödemek mi? Evet, Sam Altman gibi teknoloji devleri bunu yapıyor.

MIT Technology Review‘un haberine göre, Y Combinator şirketinin Başkanı Sam Altman, tek amacı ‘beyninizi arşivlemek’ olan Nectome adlı şirketin bekleme listesine katılmak için 10 bin Dolar iade edilebilir depozito yatıran 25 kişiden biri. Ancak tek bir tane, son derece de önemli bir detay var; Önce sizi öldürmeleri gerekiyor. Nectome, beyninizi özel bir formülle mumyalayarak beyindeki sinirsel bağlantıları ileride sonsuza kadar yaşamanıza imkan sağlayabilecek bir koda dönüştürme sözü veriyor.

MIT Technology Review ile görüşen Nectome Kurucu Ortağı Robert McIntyre sürecin “yüzde 100 ölümcül” olduğunu belirtti. Şirketin bilgisayarda imkan dahilinde bir simülasyon oluşturabilmesi için yaşayan bir beyni mumyalaması gerekiyor. Yaşayan müşteri bir bilgisayara bağlanıp daha sonra Nectome’un özel mumyalama kimyasallarıyla doldurulacak. Tabii bu süreç ölümle sonuçlanacak.

80 bin Dolar ödül kazandı

McIntyre “Kullanıcı tecrübesi, hekim destekli intihar ile aynı olacak. Ürün-pazar uyumunu, bu sürecin işe yarayacağına inanan insanlar oluşturuyor.” diyor. Söz konusu ‘küçük bir ölüm’ ve sonsuza dek yaşama ihtimali olunca bir şeyin ‘işe yarayacağına’ inanmak önemlidir tabii.

Nectome’un hizmeti henüz piyasaya sürülmeye hazır değil. Yakın zamanda bir domuzun beynini yukarı bahsedildiği şekilde korumayı başararak 80 bin Dolar ödül kazanan girişim halen araştırma evresinde. Dondurulmuş bir beynin yeniden tamamen işleyebilir hale getirilmesi ya da işleyen bir koda dönüştürülmesi mümkün olur mu bunu teknolojide yaşanacak önemli gelişmeler gösterecek.

Kaynak: Mashable, Science Alert

Bilinçli bir halde, sonsuza dek bir bilgisayar simülasyonu olarak yaşamayı hiç düşündünüz mü? Beyninizi özel bir formülle mumyalayarak beyindeki sinirsel bağlantıları ileride sonsuza kadar yaşamanıza imkan sağlayabilecek bir koda dönüştürme sözü veren Nectome girişimi bunu vadediyor. Şirketin bilgisayarda imkan dahilinde bir simülasyon oluşturabilmesi için yaşayan bir beyni mumyalaması gerekiyor. Yaşayan müşteri bir bilgisayara bağlanıp daha sonra Nectome’un özel mumyalama kimyasallarıyla doldurulacak. Tabii bu süreç ölümle sonuçlanacak. Halen araştırma evresinde olan Nectome’un bekleme listesine girmek için 10 bin Dolar iade edilebilir depozito ödeyen 25 kişi arasında OpenAI Eş Başkanı ve Y Combinator Başkanı olan Sam Altman da var.3 yanıt

  1. Hilal avatarı
    Hilal

    Beynin ve bilincin ne olduğunu ve ne olmadığını tam olarak anlamamışken, daha en basitinden nasıl imgeleri oluşturabildiğini bile çözemezken, bu tür projelerin bu zamanda başarılı olabileceklerini düşünmüyorum.

Yorumunuz: