Basın özgürlüğü endeksinde gidişat endişe verici

Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) adlı sivil toplum kuruluşu, tüm dünyada gazetecilere karşı düşmanca yaklaşımların hız kazandığını ifade etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) adlı sivil toplum kuruluşu, tüm dünyada gazetecilere karşı düşmanca yaklaşımların hız kazandığını ifade etti. Bu yılın Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde “Basın düşmanlığı siyasi liderler tarafından açıkça destekleniyor ve otoriter yönetimlerin kendi gazetecilik anlayışlarını yaymaya çalışması demokrasiye yönelik bir tehdit arz ediyor” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’ye özel bölüm ayrıldı

Endekste her yıl 180 ülkenin basın özgürlüğü durumu değerlendiriliyor. Türkiye ve Mısır’da gazetecilerin rutin bir şekilde terörizmle suçlanması ve mevcut iktidarlara bağlılık göstermedikleri için sık sık hapse atılmasına dikkat çekilirken bu olumsuz trendin geçmişte basın ve ifade özgürlüğüne saygılı olarak bilinen ülkelerde de görülmesinin endişe yarattığı ifade edildi.

Türkiye listede iki sıra daha gerileyerek 157. sıraya düştü. Endekste Türkiye’nin ve eski Sovyet ülkelerinin basın özgürlüğü konusunda yaşadığı tarihi düşüşe ayrı bir bölümde değinildi. Türkiye hakkında “dünyanın en büyük profesyonel gazeteci hapishanesi” ifadesi kullanıldı. Ocak 2018’de gazeteciler Şahin Alpay ve Mehmet Altan’ın salıverilmesine dair Anayasa Mahkemesi kararının İstanbul mahkemeleri tarafından reddedilmesi ve olağanüstü hal dahilinde daha fazla gazetecinin hapse atılması basın özgürlüğünün hiçe sayıldığının göstergesi olarak ifade edildi.

ABD’de düşüş sürüyor

‘Özgürlükler ülkesi’ olarak bilinen ABD, Donald Trump yönetimi altında listede iki yıldır gerileyerek 45. sıraya kadar düştü. Trump’ın gazetecilerden ‘halkın düşmanları’ diye bahsetmesi, baskıcı yönetimlerin ve diktatörlerin, ellerindeki gücü kaybetmekten ve eleştirilmekten korktuğu için kullandığı jargona benzetildi.

Kaynak: Statista

Sınır Tanımayan Gazeteciler (Reporters Without Borders) adlı sivil toplum kuruluşu, tüm dünyada gazetecilere karşı düşmanca yaklaşımların hız kazandığını ifade etti. Bu yılın Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde "Basın düşmanlığı siyasi liderler tarafından açıkça destekleniyor ve otoriter yönetimlerin kendi gazetecilik anlayışlarını yaymaya çalışması demokrasiye yönelik bir tehdit arz ediyor" ifadelerine yer verildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği