Balık çiftliğinde yüz tanıma teknolojisi

Avrupa'da bir tarım devi, ürettiği milyonlarca Atlantik somonunu birbirinden ayırt edebilmek için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bütün balıklar birbirine benziyor mu? Bilgisayara göre hayır. Bloomberg’de yayımlanan bir habere göre Avrupa’da bir tarım devi, balık çiftliğinde ürettiği milyonlarca Atlantik somonunu birbirinden ayırt edebilmek için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji balıkların göz çevresindeki küçük noktaların oluşturduğu desenleri inceleyerek balıkları birbirinden ayırıyor.

Balıkların sağlık durumu takip edilecek

Yüz tanıma teknolojisini geliştiren Cermaq Group AS ürettiği somonların sağlık durumlarını kontrol edebilmek için bu yönteme başvurmuş. Bu teknoloji sayesinde deniz piresi gibi bulaşıcı hastalıkların tüm balıklara bulaşması engellenecek. Hasta balıklar sağlıklı balıklardan ayrılacak.

Cermaq Araştırma Müdürü Herald Takle, Bloomberg’e yaptığı açıklamada “Her bir balık için tek tek sağlık raporu hazırlayabiliriz. Bu bir devrim olacak” diyor.

Diğer uygulamalar

Balıklar yüz tanıma teknolojisinin kullanıldığı tek hayvan türü değil. Çiftçiler ineklerinin sağlık durumunu takip etmek için benzer bir teknolojiyi kullanmak için çalışmalar yürütüyor. Araştırmacılar da primatları birbirinden ayırabilmek için yüz tanıma teknolojisinden faydalanıyor.

Kaynak: Futurism

Bloomberg'de yayımlanan bir habere göre Avrupa'da bir tarım devi, balık çiftliğinde ürettiği milyonlarca Atlantik somonunu birbirinden ayırt edebilmek için yüz tanıma teknolojisini kullanmayı planlıyor. Bu teknoloji balıkların göz çevresindeki küçük noktaların oluşturduğu desenleri inceleyerek balıkları birbirinden ayırıyor. Yüz tanıma teknolojisini geliştiren Cermaq Group AS, ürettiği somonların sağlık durumlarını kontrol edebilmek için bu yönteme başvurmuş. Bu teknoloji sayesinde, deniz piresi gibi bulaşıcı hastalıkların tüm balıklara bulaşması engellenecek. Hasta balıklar sağlıklı balıklardan ayrılacak.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği