Bali, huzuru bulmak için 24 saat interneti kesecek

Bali’deki mobil sağlayıcılar, Bali inancına göre Sessizlik Günü olan Nyepi’yi kutlamak için adanın internetini 24 saatliğine kesecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bugün Bali’nin Sessizlik Bayramı’nı kutlamak için adadaki internet sağlayıcıları internet hizmetlerini 24 saatliğine kesecek.

Antik Bali takvimine göre Nyepi ya da Yeni Yıl, Hindu çoğunluğa sahip adanın kutsal tefekkür günü. Bugün adadaki uluslararası havaalanı bile kapalı olacak.

Yetkililer bu yıl telekomünikasyon şirketlerini interneti kesmeye davet etti. Bali Ulaştırma Bakanlığı’ndan  Nyoman Sujaya tirto.id web sitesine yaptığı açıklamada “Mobil telefonlardaki internetin kesilmesi kararlaştırıldı. Bütün operatörler bunu kabul etti.” dedi.

Stratejik hizmetlerin interneti kesilmeyecek

Balili sivil ve dini grupların teklifine dayanarak alınan karar, Endonezya’nın başkenti Cakarta’daki bakanlıkta düzenlenen toplantının ardından duyuruldu. Aynı teklif geçtiğimiz yıl da yapılmıştı ancak kabul edilmemişti. Bu yıl Bali’nin interneti Nyepi için ilk kez kesilecek. Ancak oteller ve emniyet kurumları, hastane ve afet ajansı gibi stratejik hizmetlerin kablosuz internet bağlantısı kesilmeyecek. Telefon ve kısa mesaj hizmetleri de kullanılabilir olacak. Bir günlüğüne internet kullanmamanın kimseye zarar vermeyeceğini söyleyen Bali Valisi Made Pastika, Nyepi boyunca kendi teknolojik cihazlarını kapalı tutacağını da belirtti.

Nyepi öncesinde Balililer geleneksel arınma ritüelleri düzenliyor. Ogoh-ogoh adı verilen dev heykellerle caddelerde geçit törenleri düzenliyorlar. Mitolojik şeytanları temsil eden bu heykeller, geçit töreninin sonunda genellikle yakılıyor. Balililerin inancına göre, Nyepi gününde ruhlar adada gezindiği için insanların sessiz olmaları, ateş yakmaktan ve hatta ışık açmaktan bile kaçınmaları gerekiyor. Böylece şeytanların ilgisini çekmeyeceklerine inanıyorlar.

Kaynak: The Guardian

Balililerin inancına göre, Sessizlik Günü’nde (Nyepi) adadaki herkesin çalışmaktan, seyahat etmekten, ateş yakmaktan ve hatta ışık açmaktan kaçınarak sessizce kendi içine dönmesi gerek. Zira Nyepi’de adada ruhların dolaştığına inanılıyor. Bugün Bali’de bir ilk yaşanıyor. Adadaki internet sağlayıcıları, Sessizlik Günü şerefine internet hizmetlerini 24 saatliğine kesecek. Hatta adadaki uluslararası havaalanı bile kapalı olacak. Otel, emniyet kurumları, hastane ve afet ajansı gibi stratejik hizmetlerin internet bağlantısı ise kesilmeyecek.Bir yanıt

  1. Mücahit avatarı

    Huzur bali’de felan. :))

Yorumunuz: