Ay’da düşündüğümüzden daha fazla su olabilir

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacıları, Ay'da sandığımızdan daha fazla su olduğuna işaret eden bir araştırma gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

NASA ve dünyanın dört bir yanındaki diğer uzay ajansları, ileride Ay’a bilimsel amaçlarla yerleşmeye başlama ihtimalimize karşı insanlar için hayati önem taşıyan su gibi kaynakları Ay’da nasıl elde edebileceğimizi anlamaya çalışıyor.

Ay’da su rezervleri olduğunu biliyoruz. Astronotların ihtiyacı olan suyu elde etmek için Ay yüzeyinin büyük kısmını kaplayan regolit tabakasını işlemenin mümkün olduğu da düşünülüyor. Dolayısıyla Ay yüzeyinde ne kadar fazla su varsa insanlık için o kadar iyi. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Ay’da sandığımızdan daha fazla su olabileceğini gösteriyor.

Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırma, Ay ve Merkür arasında paralellikler olduğuna işaret ediyor. Merkür’e gönderilen bir keşif robotu yüzeye düştüğünde, Güneş yüzünden gölgede kalan kraterlerde buz olduğu ortaya çıkmıştı. Merkür ve Ay birçok açıdan farklı ancak her ikisinin de yüzeyi yoğun şekilde kraterlerle kaplı. Hangi kraterlerin altında su rezervi olduğunu bulmaya çalışmak kulağa imkansız gibi gelebilir ancak Merkür’deki buz kaplı kraterlerin derinlik-çap oranını Ay’ın kraterleriyle karşılaştırarak hangi kraterlerin daha derin olduğu anlaşılabilir. Bu kraterlerin buz rezervi saklaması daha mümkün olduğu için su kolayca bulunabilir.

Kaliforniya Üniversitesi ekibi, Ay’da gölgeli kraterlerin birçoğunun milyonlarca ton buz olduğu konusunda kendilerinden emin. Bu buz tabakalarının gelecekteki Ay görevlerinde işe yarayacağını düşünüyorlar. Ancak buz kütlesini uzay ziyaretçilerinin kullanabileceği bir kaynak haline getirmek hâlâ çözüm bekleyen bir sorun.

Kaynak: NYPost

Yakın zamanda yapılan bir araştırma, Ay'da sandığımızdan daha fazla su olabileceğini gösteriyor. Kaliforniya Üniversitesi araştırmacılarının yaptığı araştırma, Ay ve Merkür arasında paralellikler olduğuna işaret ediyor. Merkür'e gönderilen bir keşif robotu yüzeye düştüğünde, Güneş yüzünden gölgede kalan kraterlerde buz olduğu ortaya çıkmıştı. Merkür ve Ay birçok açıdan farklı ancak her ikisinin de yüzeyi yoğun şekilde kraterlerle kaplı. Hangi kraterlerin altında su rezervi olduğunu bulmaya çalışmak kulağa imkansız gibi gelebilir ancak Merkür'deki buz kaplı kraterlerin derinlik-çap oranını Ay'ın kraterleriyle karşılaştırarak hangi kraterlerin daha derin olduğu anlaşılabilir. Bu kraterlerin buz rezervi saklaması daha mümkün olduğu için su kolayca bulunabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği