Audi’nin gözü trafik ışıklarında olacak

Audi, 2017’den itibaren yeni modellerde, trafik ışığının yeşile dönmesine kaç saniye kaldığını gösteren, V2I adında bir sistem yer alacağını açıkladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Audi’nin ABD’de faaliyet gösteren kolu Audi of America, şehir altyapı sistemleriyle iletişim kurabilen yeni teknolojisi V2I’ı tanıttı. İlk etapta bu teknoloji trafik ışıkları ile iletişim halinde olacak. Böylece [inlinetweet prefix=”” tweeter=”” suffix=””]yeni Audi modellerinde trafik ışığının yeşile dönme süresi gösterge panelinden takip edilebilecek[/inlinetweet].

Audi of America Başkanı Scott Keogh, “Müşteri deneyimini geliştiren ileri sürücü destek sistemleri Audi markasının merkezinde yer almaktadır” dedi.

Trafik ışığı bilgisi, Audi Connect PRIME‘ın bir özelliği olarak belirli ABD şehirlerinde ve metropollerde hizmete sunulacak. Bu sistem sayesinde araçlar ileri trafik kontrol sistemlerinden eş zamanlı veriler alabilecek. Araç ve altyapı arasındaki iletişim, LTE veri bağlantısı ile sağlanacak.

https://www.youtube.com/watch?v=OUxykbfmBEg

Hızlı trafik akışını sağlayacak

Bu teknoloji aslında bu haliyle, ülkemizde de pek çok trafik ışığında kullanılan sayaç sisteminden çok da farklı değil. Ancak Audi Bağlantılı Araçlar Genel Müdürü Pom Malhotra “Gelecekte bu teknoloji aracın otomatik dur kalk sistemi ile entegre olarak çalışabilir. Böylece trafik akışı hızlandırılarak yolculuk süreleri azaltılabilir” diyor.

Audi of America V2I teknolojisini, Audi Connect PRIME hizmetlerinin bir parçası olarak Haziran 2016’dan sonra satışa sunulan Q7, A4 ve A4 allroad modellerinde, 2017’den itibaren kullanıma sunacak.

Kaynak: Audi

Audi’nin yeni trafik ışığı bilgi sistemi V2I, trafik ışıklarından alacağı bilgiyi eş zamanlı olarak sürücüye gösterip, ışığın ne zaman yeşile döneceğini söyleyecek. Trafik ışığı bilgisi, araç ve altyapının iletişimi alanında atılan ilk adım olacak. V2I adı verilen sistem ABD’de seçili akıllı şehirlerde, 2017’den sonra kullanılabilecek. Audi Connect PRIME üyesi Audi Q7, A4 ve A4 allroad sahipleri bu teknolojiden yararlanabilecek.Yorumunuz: