Atari oyununda hile yapan yapay zeka

Atari oyunları oynayan yeni bir yapay zekanın, kendi kendine bırakıldığında yüksek puanlar almak için bazı hileler kullandığı ortaya çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Atari oyunları oynayan yeni bir yapay zeka, kendi kendine bırakıldığında yüksek puanlar almak için sinsice bazı hileler kullanıyor gibi görünüyor. Bu yapay zeka 8 Atari oyununa karşı deneme-yanılma yoluyla stratejiler geliştirmeyi öğrendi. Başarılı olan hileleri kullanarak ve çalışmayanları ayırarak, kademeli olarak görevlerle uğraşma biçimini değiştirdi.

New Scientist, yapay zekanın klasik Q*bert oyununu oynarken bazı alışılmadık kazanma stratejileri geliştirdiğini belirtti. Yapay zeka, puan toplamak için yararlanabileceği bir yazılım hatası ve dikkatlice planlanan intiharın oyun boyunca ilerlemeye izin verdiği bir hile buldu.

Yapay zekaların amaçlarını gerçekleştirmek için hangi stratejilere izin verildiğine ilişkin sınırlamalar koyulması gerekiyor.

“Atari nedir, Q*bert nasıl bir şeydir” diyen genç okurlar için:

Kaynak: Technology Review

Atari oyunları oynayan yeni bir yapay zekanın, kendi kendine bırakıldığında yüksek puanlar almak için bazı hileler kullandığı ortaya çıktı. Bu yapay zeka, Atari oyunlarında deneme-yanılma tekniğiyle stratejiler geliştirmeyi öğrendi. Başarılı olanları kullanarak, olmayanları ise ayırarak gittikçe görevlerle uğraşma yöntemini değiştirdi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği