Asla unutulmayacak şifre: bedenimiz

HSBC, yakın zamanda yaşadığı siber saldırılar ve teknik arızaların ardından, sesli imza ve parmak izi tanıma sistemlerine geçiş yapıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Cuma günü, HSBC bankası ve onun çevrimiçi departmanı One Direct, İngiltere’deki 15 milyon kullanıcısının geleneksel şifrelerinin yerini alabilecek olan sesle ve parmak iziyle kimlik tanımlama sistemlerini tanıttı.

Şirketin ses biyometrisi teknolojisi, kullanıcılardan ‘ses izlerini’ kaydetmelerini isteyecek. Bu sistem sayesinde kullanıcının ses hızı, ses temposu ve telaffuzunun yanı sıra gırtlak yapısı, ses üretim kanalı ve geniz yolu gibi fiziksel özellikleri de kaydedilecek. Parmak izi tanıma sistemi ise Apple’ın iPhone’lardakine benzer bir teknoloji kullanacak. Kullanıcılar telefonlarının tuş kilidini açarken yaptıkları gibi Apple’ın ‘Home’ butonuna parmak izlerini okutarak hesaplarına giriş yapabilecek.

Bu yeni metotlar, mobil bankacılığı kullanan müşteri sayısındaki artışla birlikte gelen güvenlik kaygılarına çözüm olarak ortaya çıkıyor. Geçtiğimiz dönemde birkaç hafta içinde yaşadığı bir sistem çökmesi ve bir siber saldırı sebebiyle HSBC’nin dijital sistemleri kullanılamaz hale gelmişti.

Türkiye’de ‘sesli imza’ olarak bilinen ses tanıma teknolojisi, özellikle telekomünikasyon şirketlerinin çağrı merkezlerinde yaygın olarak kullanılıyor. ‘Turkcell beni sesimden tanır’, ‘Vodafone’da benim sesim benim imzam’ ve ‘Avea’da şifrem sesimde saklı’ cümlelerinden en az birisi, bir çoğumuzun bu sistemlerle ilk tanışması olarak hayatımızda yer etmişti.

Yakın zamanda yaşadığı siber saldırı ve teknik arızaların ardından HSBC sesli imza ve parmak izi tanıma sistemine geçiyor.  Yapılan araştırmalara göre banka kullanıcılarının yüzde 37'si geleneksel şifreleme yöntemlerini güvenli bulmuyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği