Şifre olarak beyin dalgası kullanmak

Araştırmacılar, beyin dalgalarıyla telefonun kilidini açmak için beyin şifresi sistemi üzerinde çalışıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar, beyin dalgalarıyla telefonun kilidini açmak için beyin şifresi sistemi üzerinde çalışıyor. Birçok akıllı telefon, şifre girmeyi kolaylaştırmak için yüz tanıması ve parmak izi taraması gibi sistemler içerir. Bu sistemlerle ilgili sorun ise ele geçirildiklerinde geri dönüşünün zor olmasıdırBuffalo Üniversitesi‘nde bilgisayar bilimleri ve mühendislik profesörü Zhanpeng Jin’e göre, beyin şifresi kullanıcının kimliğini açığa çıkarmadan sıfırlanabilir.

Yine aynı üniversitenin Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nda bilgisayar bilimleri ve mühendislik profesörü olan Wenyao Xu ise şifre bilgilerimiz açığa çıkarsa yeni bir parmak izi veya iris oluşturamayacağımıza dikkat çekiyor: “Bu yüzden yeni bir şifre türü geliştiriyoruz. Bir dizi fotoğrafa yanıt olarak beyin dalgalarınızı ölçen bu şifrenin sıfırlanması ve kullanımı da kolay.”

Kullanıcılar kulaklık takarak bankacılık, devlet ve güvenlik gibi işlemlerinde beyin şifresini kullanabilecekler. 6 elektrotlu kulaklıkla beynin yüz tanıma, okuduğunu anlama ve hafıza bölgeleri ölçülecek. Kullanıcılara 1,2 saniye içerisinde 3 tane fotoğraf göstererek ve bunu 4 kere tekrarlayarak beyin şifresi hazır hale geliyor. 179 yetişkin (93 erkek, 86 kadın) ile yapılan deneyde 5 ay sonrasında bile yüzde 95 başarı elde edildi.

Kaynak: Futurity

Araştırmacılar, beyin dalgalarıyla telefonun kilidini açmak için beyin şifresi sistemi üzerinde çalışıyor. Kullanıcılar kulaklık takarak bankacılık, devlet ve güvenlik gibi işlemlerinde beyin şifresini kullanabilecekler. 6 elektrotlu kulaklık ile beynin yüz tanıma, okuduğunu anlama ve hafıza bölgeleri ölçülecek. Kullanıcılara 1,2 saniye içerisinde 3 tane fotoğraf göstererek ve bunu 4 kere tekrarlayarak beyin şifresi hazır hale geliyor. 179 yetişkin (93 erkek, 86 kadın) ile yapılan deneyde 5 ay sonrasında bile yüzde 95 başarı elde edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği