Araştırmacılar paralel evrenin varlığını kanıtlamaya çalışacak

Bilim kurgu hikayelerinde duyduğumuz paralel evren teorisi gerçek olabilir. Araştırmacılar bu yaz yapacakları bir deneyle bu teoriyi test edecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’nin Tennessee eyaletinde bulunan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında çalışan araştırmacılar, bilim kurgu senaryosundan çıkmış gibi duran bir deneye imza atmaya hazırlanıyor. Bu yaz içinde yapılması beklenen deneyde araştırmacılar, içinde bulunduğumuz evrenin karanlık bir ikizi olduğu düşünülen ‘ayna evren’in varlığını kanıtlamaya çalışacak.

Düşünce pek inandırıcı gelmeyebilir ancak bilimcilerin daha önceki araştırmalarında açıklanamayan bazı sonuçların muhtemel sebeplerinden biri olarak ayna evren teorisi ortaya atılmıştı. Nötronların parçalanıp protonlara dönüşme süresinin eşit olmasını bekleyen araştırmacılar 1990’larda bu durumu ölçmek için iki farklı deney yaptı. Her iki deneyde de manyetik alan tarafından yakalanan nötronların, nükleer reaktöre salınan nötronlara göre 9 saniye daha az hayatta kaldığı görüldü. Bilimciler nükleer reaktördeki nötronların bu fazladan 9 saniye içinde ayna evrene gidip geldiklerini düşünüyor.

Nötronlar aşılamaz duvarı aşabilecek mi?

Yapılacak deneyde araştırmacılar aşılamaz bir duvara nötronlar ateşleyecek ve karşı tarafa nötron geçip geçmediğini kontrol edecek. Eğer ayna evren yoksa, karşı tarafta nötron tespit edilmesi mümkün değil. Ancak bazı nötronlar gerçekten ayna evrene gidip geliyorsa, deneyin ardından duvarın öte tarafında nötron tespit edilebileceği düşünülüyor. Araştırmacılar nötronların duvarı aşamayacağına neredeyse emin. Ancak gerçekten duvarın diğer tarafına nötron geçmesi durumunda bu deney bir ayna evren olduğunu ve nötronların buraya seyahat edebildiğini kanıtlamış olacak.

Araştırmacılar duvarın öte tarafında ayrıca manyetik alan da oluşturacak. Bu manyetik alanlar ayarlanabilir şekilde tasarlanacak ve deney sırasında ayarları artırılıp azaltılacak. Eğer duvarı aşmak mümkün olursa bunun bazı aralıklarda daha kolay olabileceği sanılıyor.

Başka sorulara da cevap olabilir

Ayna evrenin kanıtlanması durumunda, evrenimizde olması gerekenden daha az olduğu tespit edilen Lithium-7 izotoplarının bir kısmının da ayna evrene gittiği teorisi geçerlilik kazanacak. Ayrıca galaksimizin dışından gelen yüksek enerjili kozmik ışınlar da ayna evren ile açıklanabilir. Zira bu ışınların galaksimize bu kadar güçlü bir şekilde gelmesi için gözlenebilir evrenden daha uzak bir noktadan gelmiş olması gerekiyor.

Ayna evrende tıpkı bizim evrenimizde olduğu gibi yıldızlar, gezegenler ve belki de canlı varlıklar olduğu tahmin ediliyor.

Kaynak: Independent

ABD'nin Tennessee eyaletinde bulunan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarında çalışan araştırmacılar, bilim kurgu senaryosundan çıkmış gibi duran bir deneye imza atmaya hazırlanıyor. Bu yaz içinde yapılması beklenen deneyde araştırmacılar, içinde bulunduğumuz evrenin karanlık bir ikizi olduğu düşünülen 'ayna evren'in varlığını kanıtlamaya çalışacak. Yapılacak deneyde araştırmacılar aşılamaz bir duvara nötronlar ateşleyecek ve karşı tarafa nötron geçip geçmediğini kontrol edecek. Eğer ayna evren yoksa, karşı tarafta nötron tespit edilmesi mümkün değil. Ancak bazı nötronlar gerçekten ayna evrene gidip geliyorsa, deneyin ardından duvarın öte tarafında nötron tespit edilebileceği düşünülüyor. Ayna evrende tıpkı bizim evrenimizde olduğu gibi yıldızlar, gezegenler ve belki de canlı varlıklar olduğu tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği