Araç paylaşım hizmetleri 47 milyar Dolar yatırım topladı

Crunchbase ve PitchBook’un verilerine göre araç paylaşımı endüstrisi şimdiye kadar 47 milyar Dolarlık yatırım topladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Crunchbase ve PitchBook’un verilerine göre [inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]araç paylaşımı endüstrisi şimdiye kadar 47 milyar Dolarlık yatırım topladı.[/inlinetweet] Bu yatırım rakamlarının içerisinde otomativ ve teknoloji endüstrilerinin bilgileri de bulunmuyor. Bununla ilgili birkaç denklik verildiğinde ise sektörün ne kadar büyüdüğü ortaya çıkıyor:

  • Araç paylaşım şirketlerine 47 milyar Dolar yatırım yapılırken, bu rakam 55 milyon nüfusa sahip ve dünyanın en büyük 84. ekonomisi Tanzanya‘nın 2016 yılındaki gayri safi yurtiçi hasılası (GSYİH) eşleşiyor. (47,43 milyar Dolar)
  • Qualcomm, Ekim 2016’da NXP Semiconductors’ı satın alacağını açıkladı. Bu, senenin en büyük 5. anlaşması oldu. İki şirketin birlikte 30 milyar Dolar ciro elde etmesi bekleniyor.
  • Alaska, Idaho, Oklahoma, Mississippi, Vermont, New Hampshire, South Dakota ve Delaware’daki devlet bütçelerinin tamamına para yatırmak isterseniz 48,1 milyar Dolar’a ihtiyacınız olurdu. Bunlar elbette küçük paralar (!). Örneğin; Suudi Kamu Yatırım Fonu‘na kısa bir süre önce Uber’e 3,5 milyar Dolar para yatırdı.
  • Salesforce Kulesi inşaatı 1,1 milyar Dolar’a mal oldu. 47 milyar Dolar’la San Francisco’ya halı olarak cam ve metal kaplayabilirsiniz.
  • Bu günlerde bir Nintendo Switch 299 Dolar. Rusya da 144 milyonluk bir nüfusa ev sahipliği yapıyor. Dolayısıyla 47 milyar Dolar’la ülkedeki her erkek, kadın ve çocuk için birer tane Nintendo Switch almak mümkün.
  • 47 milyar Dolar ile 1,9 milyon adet Toyota Prius, paylaşımlı araç olarak alınabilir. Bu, elbette işleri bozabilir.
  • Paylaşımlı araç yatırımlarıyla, galon başına 2,20 Dolar’dan alınacak benzin ile ABD genelinde iki aylık tüketim karşılanabiliyor. Hatta bunun için bir toplu indirim alınabilir ve bu da pazar içindeki birçok şeyi değiştirebilir.
  • Tahminlere göre Körfez bölgesinde yapılması planlanan Hyperloop (hızyuvar) teknolojisinin maliyeti 9 ila 13 milyar Dolar arasında değişiyor. Dolayısıyla ortalama alarak 650 km daha inşaat edilebilir, bu da planlananın aynısından en az 4 tane daha demek.
  • ABD Başkanı Donald Trump ülkenin altyapısı için 1 trilyon Dolarlık altyapı planı geliştirdi. Bu miktar da planın yaklaşık yüzde 5’ine denk geliyor.
  • 47 milyar Dolar ABD risk sermayesi endüstrisinin 2016 yılındaki 69 milyar Dolarlık yatırımının yüzde 69’una denk geliyor.
Kaynak: TechCrunch

Crunchbase ve PitchBook’un verilerine göre araç paylaşımı endüstrisi şimdiye kadar 47 milyar Dolarlık yatırım topladı. Bu yatırım rakamlarının içerisinde otomativ ve teknoloji endüstrilerinin bilgileri bulunmuyor. Miktarın büyüklüğünü anlatabilecek 10 madde ile de durum özetleniyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği