Apple ses teknolojileri girişimi Pullstring’i satın alıyor

Apple sesli uygulamaların tasarımına ve yayınlanmasına imkan sağlayan San Francisco merkezli, girişim Pullstring'i satın almaya karar verdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Apple sesli uygulamaların tasarımına ve yayınlanmasına imkan sağlayan San Francisco merkezli, girişim Pullstring’i satın almaya karar verdi. Bu hamle Apple’ın Siri’yi Alexa ile daha kolay rekabet edebilecek konuma getirmesini sağlayabilir.

Pullstring 2011 yılında bir grup Pixar yöneticisi tarafından kuruldu ve başlangıçta amacı etkileşimli oyuncaklar için sesli uygulamalar üretmekti. 2015 yılında üretilen Hello Barbie oyuncağı, Pullstring’in teknolojisini kullanan oyuncaklardan biri. Daha sonra şirket, Amazon Echo ve Google Assistant gibi IoT ürünlerinin kullanıma sunulması ile birlikte yaklaşımını bu alana doğru genişletti.

Google ve Amazon’u yakalamaya yetecek mi?

Pullstring çeşitli yatırım şirketlerinden toplamda 44 milyon Dolar risk sermayesi topladı. PitchBook’a göre şirketin son değerlendirmesi 160 milyon Dolar’ın biraz daha üzerindeydi. Şirkete ön ödeme olarak 30 milyon Dolar verildiği ayrıca yönetim için de 10 milyon Dolar ek kazanç imkanı sunulduğu belirtiliyor. Şirketin yönetiminde eski Pixar yöneticisi Oren Jacob bulunuyor.

Sesli etkileşim patlama yapacak bir sonraki teknoloji alanı olarak görülüyor ve Apple adaptasyon ve geliştiricilere açık olma konusunda hem Google’ın hem de Amazon’un çok gerisinde kaldı. Dışarıya daha açık bir Siri ile birlikte sesli uygulama geliştirmeyi de daha kolay hale getirerek Apple belki aradaki farkı kapatabilir ama hem Google hem de Amazon sesli etkileşime çok fazla yatırım yapmaya devam ediyor.

Kaynak: Axios

Apple sesli uygulamaların tasarımına ve yayınlanmasına imkan sağlayan San Francisco merkezli, girişim Pullstring'i satın almaya karar verdi. Sesli etkileşim alanında Google ve Amazon şu anda Apple'a fark atmış gibi görünüyor. Pullstring'le birlikte Apple Siri'yi daha fazla geliştirerek açılan farkı kapatabilir. Siri'nin dışarıya daha açık hale getirilmesi de Apple'a yardımcı olacaktır.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği