Apple, Netflix’i satın alabilir

Citi analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant’a göre, ABD’de kurumsal vergi indirimi tasarısının yasalaşmasının ardından Apple’ın Netflix’i satın alma ihtimali yüzde 40 oldu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Citi analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant’a göre, ABD’de kurumsal vergi indirimi tasarısının yasalaşmasının ardından Apple’ın Netflix’i satın alma ihtimali yüzde 40 oldu. Kurumsal vergilerin azalması ve şirketlerin yurt dışındaki paralarını, tek seferlik olmak üzere, büyük bir kesintiye uğramadan ABD’ye getirmesine izin verilmesi, Apple’a yeni şirketler satın almak için önemli bir ganimet sağlayacak. Apple’ın 252 milyar Dolar’lık (942 milyar Lira) servetinin önemli bir kısmı yurt dışındaki ‘vergi cenneti’ olarak adlandırılan ülkelerde bulunuyor. Şirket bugüne kadar bu paraları vergi yükünden kurtulmak için ABD’ye sokmuyordu.

Suva ve Merchant, Apple’ın satın alabileceği potansiyel hedefleri Aralık ayında müşterilerine gönderdiği bir listeyle açıkladı. Bu listeye göre Netflix, Apple’ın satın alma ihtimali en yüksek olan şirket.

Liste, Disney’in Fox’un stüdyo ve TV hisselerini satın almasından önce hazırlanmıştı. Citi Apple-Disney birleşimine yüzde 20 ila 30 şans vermişti.

Apple yıllardır televizyon ve sinema alanında ilgi çekici içerikler sunma konusunda sorun yaşıyordu. iTunes şirket için önemli bir gelişmeydi ancak seyirciler en sevdikleri dizileri izlemek için Netflix, Amazon ve Hulu gibi alternatiflere yöneldiler.

Apple geçtiğimiz dönemde ilk kez kendi içeriğini üretmek için çalışmalara başladı. Jennifer Aniston ve Reese Witherspoon, Apple’ın ilk senaryolu video serisinde rol alacak. Ancak popüler filmler yapmak, iPhone yapmaya hiç benzemiyor. Bu yüzden Apple’ın Netflix gibi bir içerik üreticisini satın almak istemesi oldukça mantıklı görünüyor.

Apple’ın nakit parasının yüzde 90’ı ABD’nin dışında

Suva ve Merchant müşterilere gönderdikleri yazıda “Şirketin çok fazla nakdi var. Yaklaşık 250 milyar Dolar ve her yıl bunun üzerine 50 milyar Dolar daha ekleniyor; bu tatlı bir problem. Geçmişte Apple, yüksek vergilerden kurtulmak için nakit parasını ABD’ye getirmekten kaçınıyordu. Yeni vergi reformu, Apple’ın bu nakit parasını kullanmasına imkan verebilir. Nakit parasının yüzde 90’ı yurt dışında bulunan Apple, tek seferlik yüzde 10 vergi oranı sayesinde yaklaşık 220 milyar Dolar’ı ABD’ye getirip yeni şirketler satın alabilir ya da hisselerini toplayabilir.” ifadelerine yer verildi. Apple’ın nakit parasının sadece üçte biriyle Netflix’i satın alabileceği düşünülüyor.

Kaynak: Business Insider

Citi analistleri Jim Suva ve Asiya Merchant’a göre, ABD’de kurumsal vergi indirimi tasarısının yasalaşmasının ardından Apple’ın Netflix’i satın alma ihtimali yüzde 40 oldu. Kurumsal vergilerin azalması ve şirketlerin yurt dışındaki paralarını, tek seferlik olmak üzere, büyük bir kesintiye uğramadan ABD’ye getirmesine izin verilmesi, Apple’a yeni şirketler satın almak için önemli bir ganimet sağlayacak. Apple’ın 252 milyar Dolar’lık (942 milyar Lira) servetinin önemli bir kısmı yurt dışındaki ‘vergi cenneti’ olarak adlandırılan ülkelerde bulunuyor. Şirket bugüne kadar bu paraları vergi yükünden kurtulmak için ABD’ye sokmuyordu.Bir yanıt

  1. Limon Kolonyası avatarı
    Limon Kolonyası

    Zaten internet altyapısına sahip birçok film kanalı (youtube da dahil) apple’in aparatını kullanıyor (modem değil), uzaktan kumandasıyla birlikte.

Yorumunuz: