Apple kullanıcıları kendi verilerini indirebilecek

Apple kullanıcıları artık şirkete form göndererek kendileri hakkında toplanan tüm verileri talep edebiliyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Avrupa Birliği’nin mahremiyet koruma kanunları Mayıs ayında yürürlüğe girince Apple kullanıcılara kendi bilgilerini talep etme imkanı vermişti. ABD’deki kullanıcılar da benzer taleplerle gelmeye başlayınca Apple bu konuda çalışma yürütmeye başladı ve Çarşamba gününden itibaren ABD, Avustralya, Kanada, İzlanda, Liechtenstein, Yeni Zelanda, Norveç ve İsviçre’deki kullanıcıların da verilerini talep edebileceği platformlar hazırladı. Diğer ülkelerdeki kullanıcılar da form doldurarak bilgilerini talep edebiliyor.

Formu doldurduktan sonra bilgilerinizin toplanıp size gönderilmesi bir haftayı bulabiliyor. En büyük dosya boyutunu seçseniz bile elinize 5 megabayt civarında bir dosya ulaşıyor. Yani dosya boyutundan endişe etmeden tüm verilerinizi talep edebilirsiniz. Öte yandan Google ve Facebook gibi şirketlerden verilerinizi talep ettiğinizde 8-10 GB boyutunda dosyalarla karşılaşmanız mümkün. Apple’ın hakkınızda çok fazla veri toplamadığını görmek rahatlatıcı olabilir.

Apple’ın gelir kaynağı veriler değil

Apple’ın asıl gelir kaynağı sattığı fiziksel ürünler olduğu için, kullanıcı verilerini detaylı bir şekilde kullanmaya ihtiyaç duymuyor. İnternet şirketleri ise eğer sizden abonelik ücreti almıyorsa, verileriniz üzerinden para kazandığı için mümkün olan her türlü bilginizi toplayıp üzerinizden maksimum kar elde etmeyi amaçlıyor.

Apple’ın ABD’den yapılacak başvurular için oluşturduğu portal şirketin gizlilik politikasına dair de bilgiler sunuyor. Bu gizlilik politikası da mahremiyet savunucularının onaylayacağı şekilde düzenlenmiş bir politika. Apple verilerden para kazanmadığı için mahremiyete mümkün olduğunca saygı göstererek bir yandan da kendi reklamını yapmış oluyor. Ama bu durum sizi kandırmasın. Sonuçta Appl da bir şirket ve sizin dostunuz değil.

Kaynak: Gizmodo

Apple kullanıcıları artık şirkete form göndererek kendileri hakkında toplanan tüm verileri talep edebiliyor. Daha önce sadece AB üyesi ülkelere sunulan bu özellik artık tüm dünyadaki Apple kullanıcılarına sunuluyor. Başvurunun ardından bir hafta içinde gönderilen dosya muhtemelen çok büyük bir içeriğe sahip olmayacak çünkü Apple veri üzerinden gelir elde eden bir şirket değil.Yorumunuz: