Apple: Demokrat, Walmart: Cumhuriyetçi

Araştırma ABD'li tüketicilerin markaların insan olması halinde hangi siyasî partiyi destekleyeceklerini ortaya koyuyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’li tüketiciler Apple’ı Demokrat Parti, Walmart’ı Cumhuriyetçi Parti ile eşdeğer görüyor. ABD’li danışmanlık firması Global Strategy Group’un yayımladığı rapora göre, tüketicilerin yüzde 79’u markaların siyasî ve sosyal konularda sorumluluk üstlenmesi gerektiğini düşünürken,  yüzde 87’lik bölümü ise değişime katkı sunmasını istiyor.

Demokratlar: Markalar bir tutum sahibi olmalı

Parti bazında ele alındığında Demokrat Parti’yi destekleyenlerin yüzde 80’i markaların bir tutum sahibi olması gerektiğini belirtiyor. Cumhuriyetçi Parti’yi destekleyenlerde bu durum yüzde 48 olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte Demokratların yüzde 37’si bir şey satın alırken, markaların kendilerine kurumsal değerlerini aktarmasını isterken, Cumhuriyetçilerin yüzde 28’i bunu önemli buluyor. Öte yandan, Demokratların yüzde 38’i ve Cumhuriyetçilerin yüzde 35’i bir markanın değerleri kendileriyle uyuşmadığı takdirde bunları boykot etmeye meyilli olduklarını vurguluyor.

Hangi marka Demokrat, hangisi Cumhuriyetçi?

“Aktivist Bir Dünyada İş Yapmak” başlıklı araştırmada, tüketicilere markaların bir insan olması halinde Demokrat Parti mi yoksa Cumhuriyetçi  Parti’yi mi temsil edecekleri de soruldu. Buna göre, tüketiciler ilk sırada Nike’ı Demokrat bir marka olarak değerlendiriyor. İkinci sırada Facebook, üçüncü sırada ise NBA yer alıyor. Bunların ardından Starbucks, Google ve Apple geliyor. Cumhuriyetçi olarak düşünülen markaların ilk sırasında Dick’s var. CVS ikinci ve GM üçüncü sırada bulunuyor. Cumhuriyetçi şeklinde değerlendirilen diğer markalar arasında Delta, Walmart, Citibank ve Wells Fargo olarak belirlendi.

Kaynak: Global Strategy Group 

“Aktivist Bir Dünyada İş Yapmak” başlıklı araştırmada, tüketicilere markaların bir insan olması halinde Demokrat Parti mi yoksa Cumhuriyetçi  Parti’yi mi temsil edecekleri soruldu. Buna göre, tüketiciler ilk sırada Nike’ı Demokrat bir marka olarak değerlendiriyor. İkinci sırada Facebook, üçüncü sırada ise NBA yer alıyor. Bunların ardından Starbucks, Google ve Apple geliyor. Cumhuriyetçi olarak düşünülen markaların ilk sırasında Dick’s var. CVS ikinci ve GM üçüncü sırada bulunuyor. Cumhuriyetçi şeklinde değerlendirilen diğer markalar arasında Delta, Walmart, Citibank ve Wells Fargo olarak belirlendi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği