Angela Merkel: İnternetin küresel kanunlara ihtiyacı var

Almanya Başbakanı Angela Merkel, dijital dünyanın da tıpkı ticari düzenlemelerde olduğu gibi küresel düzenlemelere ihtiyacı olduğunu belirtti.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya Başbakanı Angela Merkel, cumartesi günü yaptığı konuşmada, dijital dünyanın da tıpkı G20 ülkelerindeki finansal pazarlarda ve Dünya Ticaret Örgütü yapısı altındaki mevcut düzenlemeler gibi küresel düzenlemelere ihtiyacı olduğunu belirtti.

Küresel siyasetçiler, akıllı cihazların oluşturduğu ağlar ve fabrikalardaki otomasyon trendi gibi Endüstri 4.0 olarak adlandırılan ve daha önce görülmemiş yeni teknolojilerle karşı karşıya. Mexico City’de, Meksika Başkanı Enrique Pena Nieto ile birlikte konuşan Merkel “Hala uluslararası kurallarımız yok” diyerek, ortak standartlar oluşturulmadığı sürece güvenliğe dair önemli endişelerin bulunacağının altını çizdi.

Merkel sözlerine şöyle devam etti: “Standart oluşturmazsak gelecekte küçük bir adadan hareket eden kişiler tüm sistemi yok edebilecek şeyler yapabilir. Böyle bir şeyi engellemek için oluşturulacak kurallar konusunda hala başlangıç aşamasındayız.”

Başkanlığını kullanacak

Almanya G20 ülkeleri arasındaki başkanlık dönemini, Temmuz ayında yapılacak zirvede dijital politikalar konusunda elle tutulur bir plan oluşturmak için kullanmak istiyor. Merkel G20 ülkelerinin, küresel bankacılık sistemine karşı gerçekleştirilen siber saldırılarla mücadele konusunda bir anlaşma imzalamasını istiyor.

Almanya, önümüzdeki ay Hamburg’da yapılacak G20 zirvesinde ortak bir küresel plan ile herkese hızlı internet sağlanmasını ve ortak teknik standartlar konusunda anlaşmaya varılmasını istiyor.

Merkel sözlerini: “Avrupa ve ABD’nin mantıklı kararlar almak için ortak çalışması gerekiyor çünkü şimdiye dek standartlar düzensizce belirlendi.” diyerek tamamladı.

Kaynak: Reuters

Küresel siyasetçiler, akıllı cihazların oluşturduğu ağlar ve fabrikalardaki otomasyon trendi gibi Endüstri 4.0 olarak adlandırılan ve daha önce görülmemiş yeni teknolojilerle karşı karşıya. Mexico City’de, konuşan Merkel “Hala uluslararası kurallarımız yok” diyerek, ortak standartlar oluşturulmadığı sürece güvenliğe dair önemli endişelerin bulunacağının altını çizdi. Merkel sözlerine şöyle devam etti: “Standart oluşturmazsak gelecekte küçük bir adadan hareket eden kişiler tüm sistemi yok edebilecek şeyler yapabilir. Böyle bir şeyi engellemek için oluşturulacak kurallar konusunda hala başlangıç aşamasındayız.”Yorumunuz: