Androidciler çocuk istiyor; iPhone’cular istemiyor

Adet takip uygulaması Dot, Android kullanıcılarının uygulamayı hamile kalmak için, iOS kullanıcılarının ise hamileliği engellemek için kullandığını söylüyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

iPhone ve Android kullanıcıları arasında bazı farklar olduğunu biliyoruz. Geçmiş çalışmalara göre Android kullanıcıları daha dürüst. iPhone kullanıcıları arasında kadın kullanıcı oranı daha yüksek. Ancak bu farklılıkların aile planlamasına da yansıması ilginç bir durum. Doğurganlık ve adet takip uygulaması Dot‘un açıkladığı verilere göre Android kullanıcıları uygulamayı hamile kalmak için kullanırken iOS kullanıcılarının amacı hamileliği engellemek.

50 bin aktif kullanıcının verilerini inceleyen uygulama, Android kullanıcılarının yüzde 25’inin uygulamayı hamile kalmayı kolaylaştırma amacıyla kullandığını tespit etti. iOS kullanıcılarının ise sadece yüzde 19’u uygulamayı hamile kalmak için kullanıyor. Uygulamayı, hamileliği önlemek için kullandığını söyleyenlerin oranı ise iOS kullanıcıları arasında yüzde 35’ken Android kullanıcıları arasında yüzde 29’da kaldı.

Uygulamayı indiren kişilerden başlangıçta uygulamayı kullanma amacını seçmeleri isteniyor. Bu ekranda ‘hamile kalmak’, ‘hamileliği engellemek’ ve ‘sadece adetimi takip etmek’ gibi seçenekler bulunuyor.

“Sonuçlar sürpriz oldu”

Dot’un ana şirketi Cycle Technologies’in Kurucusu Leslie Heyer “Android ve iOS arasındaki farklar bizim için de sürpriz oldu. Konu üzerinde daha detaylı araştırma yapacağız. Bu farkın sebebi, demografik değişiklikler olabileceği gibi, bizim uygulamamızı farklı platformlarda nasıl tanıttığımız da elde edilen sonuçlara etki etmiş olabilir.” diyor.

Dot piyasadaki birçok adet takip uygulamasından biri. Bu uygulamalar kadınların adet döngüsü içerisinde kanama dönemini, semptomları ve ovülasyonu takip etmesini sağlıyor. Bu bilgiler sayesinde kullanıcılar hangi tarihlerde cinsel ilişki yaşarlarsa hamile kalma ihtimalinin daha az ya da çok olduğunu belirleyebiliyor.

Cinsel aktivite de farklılık gösteriyor

Diğer çalışmalarda da iPhone ve Android kullanıcılarının cinsel aktiviteleri takip edilmişti. Match.com adlı sevgili bulma uygulaması tarafından 2014’te yapılan çalışma, iPhone kullanıcılarının daha fazla seks yaptığını ancak Android kullanıcılarının daha fazla orgazma ulaştığını belirlemişti.

Ancak cinselliğe yönelik tavrın dışında Dot’un bulguları iPhone ve Android kullanıcıları arasındaki diğer farklılıkları da ortaya koyuyor. Geçmiş çalışmalarda iPhone kullanıcılarının daha fazla eğitim alma eğilimi olduğu belirlenmişti.

Dot’un çalışması sadece küçük bir veri noktasına göz atıyor. Kullanıcıların yaşını ya da diğer demografik bilgilerini bilmiyoruz.

Devam eden çalışmalar

Dot ayrıca Georgetown Üniversitesi Üreme Sağlığı Enstitüsü ile gerçekleştirdiği ortak bir çalışmada, uygulamanın hamileliği önleme konusundaki başarısını test ediyor. Ancak bu çalışmanın sonuçlanması için hala birkaç aya ihtiyaç var. İlginç bir şekilde o çalışmada da sadece Android kullanıcıları üzerinde çalışılıyor.

Doğurganlık uygulamaları hala yeni ve ne kadar güvenilir olduğu ya da kadınların aile planlaması için bu uygulamalara ne kadar güvendiği konusunda çok fazla bilgi sahibi değiliz. Ancak aile planlamasına dair küçük bir bilgi, bu alandaki çalışmalar için ilginç bir başlangıç noktası olabilir.

Kaynak: Mashable

Doğurganlık ve adet takip uygulaması Dot'un açıkladığı verilere göre Android kullanıcıları uygulamayı hamile kalmak için kullanırken iOS kullanıcılarının amacı hamileliği engellemek. 50 bin aktif kullanıcının verilerini inceleyen uygulama, Android kullanıcılarının yüzde 25'inin uygulamayı hamile kalmayı kolaylaştırma amacıyla kullandığını tespit etti. iOS kullanıcılarının ise sadece yüzde 19'u uygulamayı hamile kalmak için kullanıyor. Uygulamayı, hamileliği önlemek için kullandığını söyleyenlerin oranı ise iOS kullanıcıları arasında yüzde 35'ken Android kullanıcıları arasında yüzde 29'da kaldı.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği