Alzheimer kayıpları geri gelebilir

Nobel ödüllü bilim adamı Susumu Tonagewa, Azheimer'la kaybolan hafızaların beyinde depolandığını ve geri getirilebileceğini kanıtladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alzheimer hastalığının en önemli belirtilerinden birisi hafıza kaybı. Hastalığa yakalanan kişiler yavaş yavaş eski hatıralarını unutmaya başlıyorlar. Uzunca bir süredir bu hatıraların hastalıkla birlikte sonsuza dek yok olduğu düşünülüyordu. Ancak ABD’deki Massachusetts Teknoloji Enstitüsü‘nde yapılan yeni bir araştırmaya göre Alzheimer hastalarının hatıralarının tamamen silinmediği, sadece hastanın bu hatıralara erişmede güçlük çektiği düşünülüyor.

Enstitünün Nobel ödüllü bilim adamı Susumu Tonegawa, yayınladığı yazısında hatıraların aslında beyinde depolandığına ve yok olmadığına yönelik bulgulara eriştiğini açıkladı. Bu gelişmenin ileride unutulan hatıraların yeniden hatırlanmasına yardımcı olabileceği umut ediliyor.

Fareler hatırladı

İki grup fare üzerinde deney yapan ekip bir grup farenin genetiğini Alzheimer etkisi gösterecek şekilde değiştirdi. Her iki grubu da birer kutuya koyup düşük voltajlı elektrik veren ekip daha sonra fareleri kutulardan çıkardı. Fareler elektrik verildikleri kutulara tekrar konduğunda, sağlıklı fareler önceki deneyimi hatırlayarak rahatsızlık belirtisi gösterirken, Alzheimer’lı fareler olayı hatırlamadıkları için normal davranmaya devam ettiler.

Alzheimerlı farelerin beyinlerinin Hipokampus bölgesindeki (beynin kısa dönemli hafızayı depolayan bölgesi) belirli hücrelere özel bir mavi ışıkla müdahale eden deney ekibi bu fareleri tekrar kutuya koyduğunda farelerin önceki deneyimi hatırlayarak, sağlıklı farelerde olduğu gibi rahatsızlık belirtisi gösterdiğini gözlemlediler.

Bu deneyin ‘kavram kanıtlama‘ niteliğinde olduğunu ifade eden Tonegawa, Alzheimerlı farelere uygulanan tedavinin, beyinde dendritik dal adı verilen küçük uzantıların yeniden oluşmasını tetiklediğini keşfettiklerini söyledi. Araştırma, ileride aynı yöntemin Alzheimer hastası insanları da tedavi etmek için kullanılmasını sağlamayı amaçlıyor.

MIT'de yapılan araştırmada Alzheimer hastası kişilerin beyinlerine müdahale edilerek hafızalarının geri getirebileceği bulundu. Fareler üzerinde yapılan deney ile önceki deneyimlerini hatırlamayan fareler, müdahaleden sonra deneyimlerini hatırlamaya başladılar.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği