Alzheimer hastalarına yardımcı olmayı amaçlayan mobil uygulama

14 yaşındaki Emma Yang, kendisi küçük yaşlardayken Alzheimer olan büyükannesinden ilham alarak Alzheimer hastaları için bir uygulama geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Emma Yang 7-8 yaşlarındayken büyükannesi giderek daha unutkan hale geldi. Sonraki birkaç yılda Alzheimer hastalığından kaynaklanan bu hafıza problemleri daha da kötüleşti. Erken yaşta kod yazmayı öğrenen Yang, büyükannesinin durumuna çare olacak bir uygulama yapmaya karar verdi.

Şu anda 14 yaşında olan Yang “Bu hastalığın sadece hastayı değil ailesi ve arkadaşlarını da nasıl etkilediğini bizzat tecrübe ettim. Ben 11-12 yaşlarındayken teknolojiyi insanlara yardım edecek şekilde kullanma fikri ilgimi çekmeye başladı.” diyerek motivasyonunu açıklıyor. Halen yapım aşamasında olan Timeless adlı uygulamanın kullanımı oldukça basit. Uygulamayı kullanan Alzheimer hastaları aile ve arkadaşlarının fotoğraflarına göz gezdiriyor. Yüz tanıma teknolojisi kullanan uygulama, fotoğraftaki kişilerin kim olduğunu ve hastayla ne şekilde bağlantılı olduğunu söylüyor. Eğer hasta aynı odada bulunduğu birini tanıyamıyorsa, fotoğraf çekip uygulamaya yüklediğinde uygulama otomatik olarak kişiyi tanıtıyor.

Yang “Yapay zeka ve yüz tanıma teknolojilerinin nasıl geliştiğini ve özellikle de sağlık hizmetleri olmak üzere birçok konuda kendilerine uygulama alanı bulduğunu gördüm.” diyor. Şu anda Timeless uygulamasında kullanılan yüz tanıma teknolojisini üreten Kairos adlı teknoloji şirketindeki danışmanlarla iş birliği içinde çalışan Yang, bu uygulamayı geliştirirken ilk kez iPhone için kod yazma tecrübesini de yaşamış oldu.

Uygulamada hastanın o günkü randevularını listeleyen basit tasarımlı bir hatırlatma ekranı ve aile üyelerinin fotoğrafları ile isimlerini gösteren basit bir ‘Kişiler’ listesi var. Eğer hasta tek bir kişiyi sürekli aramaya çalışırsa, uygulama “Arama yapmak istediğinize emin misiniz? Son aramayı gerçekleştireli beş dakikadan az oldu.” gibi hızlı bir hatırlatıcı gösteriyor. ‘Ben’ sayfasında ise hastanın kendi ismi, yaşı, telefon numarası ve adresi yer alıyor.

Özellikle hastalığın ilk evrelerinde işe yarayabilir

Uygulamanın diğer kısımlarıyla başka bir yardımcı ilgileniyor. Mesela etkinlikleri günlük takvime yazmak ve aile ve arkadaşların ilk fotoğraflarını göndermeleri için davet göndermek gibi. Uygulama halen geliştirme aşamasında ve Yang uygulamanın tam olarak çalışacağını kanıtlamış değil. Şu anda bir kitle fonlama kampanyası sürdüren Yang, uygulamayı hastalarla deneyerek işleri bir sonraki seviyeye taşımak istiyor. Yang, uygulamayla özellikle de Alzheimer’ın ilk evrelerindeyken tanışan hastalara yardımcı olunabileceğini düşünüyor.

Yang “Günlük hayatta Alzheimer hastalarına yardımcı olan bir uygulama yok. İnsanlar genellikle bu tür uygulamaların işe yaramayacağını veya yaşlıların teknoloji kullanamayacağını düşünüyor fakat eğer teknolojiyi onlara stratejik şekilde sunarsak bir fırsat oluşturabilir ve hayatlarını kolaylaştırabiliriz.” diyerek konuya olan inancını dile getirdi.

Kaliforniya Üniversitesi Hafıza ve Yaşlanma Merkezi’nde çalışan Katherine Possin (projede yer almadı) Yang’a katılıyor. Possin “Yeni bir teknoloji veya yazılım bilişsel yetersizliği veya hafıza problemleri olan birine zor gelebilir. Fakat hastalığın ilk evrelerinde olan birinin, etrafında kendisine yardımcı olacak bir kişi varsa ve uygulama da tekrar yöntemiyle öğrenilecek kadar basitse, hayatı kolaylaştırılabilir. Üzerinde kişilerin ismi bulunan fotoğraflara bakmak hasta için bir tür sosyal aktivite de oluşturabilir. Ayrıca hafızayı da güçlendireceği kesin.” diyor. Yang kısa bir süre önce kendi hikayesini Sincerely Hueman adlı podcast’te paylaştı.

Kaynak: Fast Company

Henüz 14 yaşında olan Emma Yang, kendisi küçük yaşlardayken Alzheimer olan büyükannesinden ilham alarak bir uygulama geliştirdi. Uygulamada hastanın o günkü randevularını listeleyen bir hatırlatma ekranı ve aile üyelerinin fotoğrafları ile isimlerini gösteren ‘Kişiler’ listesi var. Eğer hasta tek bir kişiyi sürekli aramaya çalışırsa, uygulama “Arama yapmak istediğinize emin misiniz? Son aramayı gerçekleştireli beş dakikadan az oldu.” gibi hızlı bir hatırlatıcı gösteriyor. ‘Ben’ sayfasında ise hastanın kendi ismi, yaşı, telefon numarası ve adresi yer alıyor. Yang uygulamanın özellikle de Alzheimer’ın ilk evrelerinde işe yarayacağına inanıyor.Yorumunuz: