Almanya ve Hollanda ortak askeri internet ağı kuruyor

Almanya ve Hollanda, dünyanın ilk ortak askeri internet ağını TEN'i kurmak üzere anlaşma imzaladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Almanya ve Hollanda hükumet yetkilileri, dünyanın ilk ortak askeri internet ağını kurmak için anlaşma imzaladı. Anlaşma, Çarşamba günü Belçika’nın başkenti Brüksel’de imzalandı.

Bu yeni Almanya-Hollanda askeri internetinin ismi Tactical Edge Networking, kısaca TEN. Bu proje, ileride diğer NATO üyesi ülkelerin askeri ağlarını birleştirmek için test niteliğinde. Asıl büyük plan, NATO üyelerinin askeri ağlarını paylaşmaları. Böylece NATO ülkelerinin hepsinde yeni ve gelişmiş ortak standartlar geliştirilip uygulanabilecek.

TEN’in genel merkezi Almanya’nın Koblenz şehrinde olacak. Ayrıca Hollanda’nın Amersfoort şehrinde de bir tasarım ve prototip merkezi kurulacak. TEN ilk önce, Almanya ordusunun kara konuşlu faaliyetleriyle Hollanda ordusu tarafından kullanılan FOXTROT adlı taktik haberleşme sistemini birleştirecek. TEN ağını kullananlar tamamen aynı bilgisayarları, radyoları ve tabletleri kullanıyor olacak. TEN’in kurulabilmesi için her iki ülke de milyonlarca Euro harcayacak. On binlerce asker ve aracın da yeni ekipmanla uyumlu hale getirilmesi gerekecek.

Çin ve Rusya kendini olabildiğince soyutluyor

Almanya ve Hollanda ilk kez 2018’in Mayıs ayında orduları için ortak bir askeri ağ kurma konusunda anlaşmıştı. İki ülkenin ortak internet kurma çabaları, Çin ve Rusya’nın kendini diğer ülkelerden soyutlama çabalarının tam zıttı. Örneğin geçtiğimiz ay Çin, ordusunda kullanılan bilgisayarlardaki Windows OS işletim sistemini kendi üreteceği bir işletim sistemiyle değiştirmeyi planladığını duyurmuştu. Birkaç gün sonra da Rusya, Windows yerine Astra Linux adlı işletim sistemini kullanma planları yaptığını duyurdu. Bu kararın alınma sebebi olarak ise, Windows’un işletim sisteminin içine ABD casusları tarafından kötüye kullanılabilecek arka kapılar (backdoor) eklemesi ihtimali.

Kaynak: ZDNet

Çarşamba günü Brüksel'de bir araya gelen Almanya ve Hollanda hükumet yetkilileri, dünyanın ilk ortak askeri internet ağı olan TEN'i (Tactical Edge Networking) kurmak için anlaşma imzaladı. İki ülke arasındaki bu proje, ileride diğer NATO üyesi ülkelerin askeri ağlarını birleştirmek için test niteliğinde. Asıl amaç, NATO üyelerinin askeri ağlarını paylaşmaları. Böylece NATO ülkelerinin hepsinde yeni ve gelişmiş ortak standartlar geliştirilip uygulanabilecek. TEN öncelikle Almanya ordusunun kara konuşlu faaliyetleriyle Hollanda ordusu tarafından kullanılan FOXTROT adlı taktik haberleşme sistemini birleştirecek. TEN ağını kullananlar tamamen aynı bilgisayarları, radyoları ve tabletleri kullanıyor olacak. TEN'in kurulabilmesi için her iki ülkenin de milyonlarca Euro harcayacağı tahmin ediliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği