Alipay ABD pazarına girdi

Çinli mobil ödeme devi Alipay yeni iş birlikleri ile artık milyonlarca ABD işletmesindeki POS cihazlarında da kullanılabilecek.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Alipay artık milyonlarca ABD işletmesindeki POS cihazlarında da kullanılabilecek. Çinli mobil ödeme devi Alipay, Kuzey Amerika’daki büyümesine, yeni iş birlikleri ile devam ediyor. Dünyanın en büyük dijital ödeme platformu, alışveriş teknolojileri sunan eski ortağı First Data ile mevcut anlaşmasını genişletiyor.

İlk olarak 2016’da başlayan ortaklıkta Alipay seçili bazı işletmelerde, Çinli yolcuların ABD’de de Alipay’i kullanabilmesini sağlamıştı. Yakın zamanda First Data tarafından satın alınan Acculynk adlı teknoloji şirketinin CEO’su Anish Bahl “ABD’ye seyahat eden Çinli müşteriler, alışverişlerinde Alipay cüzdanlarını kullanıyor. Pilot program boyunca satıcılar da müşteriler de Alipay de mutluydu” diye konuştu.

Ortaklıkla hızlı entegrasyon sağlanacak

Şu anda şirketler mobil ödeme çözümünü 4 milyon ABD işletmesine getiriyor. Öncelikli olarak, halihazırda Acculynk’in Clover POS sistemini kullanan şirketler Alipay ile uyumlu hale getirilecek.

Alipay Kuzey Amerika Başkanı Souheil Badran, Bank Innovation’a yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“First Data yıllardır kendisini teknoloji şirketlerinin ticaret ortağı olarak konumlandırdı. Kullanıcı tabanlarına mobil cüzdan çözümleri sundu. Bu iş birliği, First Data ve Alipay’in mevcut ortaklığı üzerine kurulacak. First Data Alipay’i kendi Clover cihazlarına bir ödeme seçeneği olarak entegre edecek. Böylece şu anda Clover kullanan tüm satıcılarda Alipay ile de ödeme yapılabilecek. İşletmeler entegrasyon sırasında mümkün olan en az çaba ile birleştirilmiş raporlar alacak.”

Ortaklık Alipay’in dijital ödeme ve para transfer yetenekleri ile Acculynk’in belirtkeleme yeteneklerini birleştirecek. Şirket her Alipay ödemesini ekstra güvenlik sağlayarak yönlendirecek. Bahl, “Bu süreç satıcı yada müşteri tarafından fark edilmeyecek, tamamen arka planda gerçekleşecek” diyor.

Öncelik Çinli müşteriler

450 milyonun üzerinde müşterisi ile Alipay şüphesiz popüler bir servis. Şirket bir yandan genişlerken bir yandan da Çinli tüketici tabanını elinde tutmak için çalışıyor.

Bedran “Odak noktamız Çinli tüketicilerin ABD’deki alışverişlerinde de Alipay’i kullanmasını sağlamak olacak. Alipay sadece bir ödeme seçeneği değil, aynı zamanda sosyal ve ticari kullanım alanları olan bir yaşam tarzı uygulaması. Alipay müşterilerimizin günlük yaşamının bir parçası. Uygulama tüm mobil ve web platformlarında mevcut ve tek bir işletim sistemine bağlı değil.” diyor.

Bahl “Alipay cüzdan, ABD’de de Çin’de olduğu gibi kullanılacak. Çin için ayrı ABD için ayrı bir sistem kullanılmayacak. Müşteri deneyimi birebir aynı olacak” dedi.

Kaynak: Bank Innovation

Alipay artık milyonlarca ABD işletmesindeki POS cihazlarında da kullanılabilecek. Çinli mobil ödeme devi Alipay, Kuzey Amerika’daki büyümesine, yeni iş birlikleri ile devam ediyor. Dünyanın en büyük dijital ödeme platformu, alışveriş teknolojileri sunan eski ortağı First Data ile mevcut anlaşmasını genişletiyor.  Bu iş birliği, First Data ve Alipay’in mevcut ortaklığı üzerine kurulacak. First Data Alipay’i kendi Clover cihazlarına bir ödeme seçeneği olarak entegre edecek. Böylece şu anda Clover kullanan tüm satıcılarda Alipay ile de ödeme yapılabilecek.Yorumunuz: