Alibaba’nın bir aracı var

Çinli e-ticaret şirketi Alibaba yeni akıllı otomobili OS’CarRX5 ile müşterilerine yeni platformlarda hizmet vererek tüm ihtiyaçlarını karşılamayı planlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Çinli e-ticaret devi Alibaba ilk akıllı otomobilini piyasaya sürmeye hazırlanıyor. OS’CarRX5 adı verilen otomobil için ön siparişler alınmaya başlandı. SUV tarzındaki aracın Tmall üzerinden ön siparişle 22 bin dolara satın alınabileceği belirtiliyor. Araç Çin’de seri olarak üretilen ilk akıllı araç olacak. Alibaba’nın bu otomobille birlikte şeylerin internetine daha derin bir entegrasyon sağlamayı amaçladığı belirtiliyor.

Çin devletine ait otomobil üreticisi SAIC Motor Corp ile iş birliği yapılarak üretilen otomobil Alibaba’nın YunOS işletim sistemini kullanıyor. Bu işletim sistemi şu anda akıllı telefonlarda, tabletlerde ve buzdolabı, klima gibi akıllı ev eşyalarında kullanılıyor.

Müşterilere her alanda hizmet

RX5’in sürücüleri Alibaba’nın ödeme sistemi Alipay‘i kullanarak otoparklarda, kahve dükkanlarında ve benzin istasyonlarında ödeme yapabilecek. İşletim sistemi sürücüyü bir internet kimliği kullanarak tanıyacak ve geçmişte gerçekleştirilen yolculuklara dayanarak müzik, araç içi sıcaklık ve restoran önerilerinde bulunacak.

rx5-interior-launchevent-599x399

İlk RX5’lerin Ağustos ayından itibaren müşterilere teslim edileceğini belirten Alibaba akıllı otomobilleri, internet hizmetleri için yeni bir platform olarak görüyor. Halihazırda çok geniş hizmet seçeneklerine sahip olan Alibaba, böylece müşterilerinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilen bir platform haline gelmeyi planlıyor.

12228929_32e70cdb01fff6d72d30a1547900434a_x

Alibaba’nın Çin devletine bağlı otomobil üreticisi SAIC Motor Corp ile ortaklaşa geliştirdiği yeni akıllı otomobili OS’CarRX5 Çin’de üretilen ilk akıllı otomobil oldu. Potansiyel müşterilerinden 22 bin dolara ön sipariş alan Alibaba ilk otomobilleri Ağustos ayında teslim etmeyi planlıyor. Alibaba RX5’te, daha önce akıllı ev aletlerinde kullandığı YunOS işletim sistemini kullandı.Bir yanıt

Yorumunuz: