Akıllı telefonla tıbbi teşhis

Illinois Üniversitesi tarafından geliştirilen 550 Dolar maliyetli 3D yazdırılmış bir cihaz, sıradan bir akıllı telefonu bir analiz cihazına dönüştürebiliyor

Haber Özeti

Tam Sürüm

İnsanların kan, idrar ya da tükürük örneklerinin incelenmesi için genellikle binlerce Dolar değerindeki laboratuvar araçlarına ihtiyaç duyuluyor. Tahmin edilebileceği gibi bu tarz araçlar özellikle gelişmekte olan ülkelerde her zaman bulunamayabiliyor. Cihazların maliyeti, bu cihazları laboratuvar dışında kullanım için de elverişsiz yapıyor. Ancak Illinois Üniversitesi bilimcileri tarafından geliştirilen 550 Dolar maliyetli 3D yazdırılmış bir cihaz, sıradan bir akıllı telefonu bir analiz cihazına dönüştürebiliyor.

TRI Analyzer olarak bilinen cihaz, Prof. Brian Cunningham ve ekibi tarafından geliştirildi. Üniversiteye göre ‘cihaz sıvıların renk değişimi ya da ışık üretimi gibi yöntemler kullanan tüm testleri gerçekleştirebiliyor.’

Taşınabilir laboratuvar

Cihazı kullanmak için işlenmiş sıvı örneklerini mikroakışkan kartuşunda cihazın yan tarafındaki boşluktan el ile yerleştirmek gerekiyor. Daha sonra telefonun LED flaş ışığı ya da cihazda yer alan yeşil lazer diyot kullanılarak örnek aydınlatılıyor. Işık bir optik lif ve kırınım ağından geçerek telefonun arka kamerasına ulaşıyor. Daha sonra bir uygulama, kameradan gelen görüntüyü inceleyerek testin türüne göre, belirli renk değişimleri ya da floresans (ışıma) gibi olayları tespit ediyor.

Mikroakışkan kartuşuna birden fazla örnek tek seferde konulabildiği için, kısa sürede bir çok farklı test gerçekleştirilebiliyor. Cunningham “TRI Analyzer cihazımız, biyoalgılama konusunda bir İsviçre çakısı gibi. Tıbbi teşhislerde kullanılan en yaygın üç tür testi gerçekleştirebiliyor. Yani pratikte, binlerce geliştirilmiş test de cihaza adapte edilebilir.” diyor.

Cihaz tıbbi teşhislerin yanı sıra çevre gözetimi, uyuşturucu testi, üretim kalite kontrolü ve gıda güvenliği gibi pek çok farklı alanda kullanılabilir. Teknolojiyi anlatan yazı Lab on a Chip adlı dergide yayımlandı.

Kaynak: New Atlas

İnsanların kan, idrar ya da tükürük örneklerinin incelenmesi için genellikle binlerce Dolar değerindeki laboratuvar araçlarına ihtiyaç duyuluyor. Tahmin edilebileceği gibi bu tarz araçlar özellikle gelişmekte olan ülkelerde her zaman bulunamayabiliyor. Cihazların maliyeti, bu cihazları laboratuvar dışında kullanım için de elverişsiz yapıyor. Ancak Illinois Üniversitesi bilimcileri tarafından geliştirilen 550 Dolar maliyetli 3D yazdırılmış bir cihaz, sıradan bir akıllı telefonu bir analiz cihazına dönüştürebiliyor. TRI Analyzer olarak bilinen cihaz sıvıların renk değişimi ya da ışık üretimi gibi yöntemler kullanan tüm testleri gerçekleştirebiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği