İnsan bedeninden enerji alan pil

UCLA ve Connecticut Üniversitesinden araştırmacılar, insan vücudundan elektrik üretebilen bir enerji depolama cihazı geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi (UCLA) ve Connecticut Üniversitesinden 11 araştırmacı, insan vücudundan elektrik üretebilen bir enerji depolama cihazı geliştirdi. Biyolojik süper kapasitör adı verilen protein tabanlı pil benzeri cihaz, insan vücudundan enerji elde ederek bu enerjiyi vücuda yerleştirilen bir tıbbi cihazda kullanıyor.

Araştırmacıların bu ayın başında yayınladığı yazıya göre süper kapasitör, vücudun ısısını ve hareketlerini, kan, serum ya da idrar gibi insan sıvılarında bulunan iyonlardan elektrik yükleri elde etmek için kullanan ‘harvester’ (hasat makinesi) adlı bir cihazdan oluşuyor.

Elektrotlar gibi, hasat makinesi de grafen adı verilen, üst üste dizilmiş insan proteinlerinden oluşan karbon nanomalzemeyi kullanıyor. Elektrotlar insan bedeninden topladıkları enerjiyi hasat makinesine aktarıyor. Enerji burada daha sonra kullanılmak üzere depolanıyor.

Vücuda uyumlu

Grafen tabakaları sadece birkaç atom kalınlığında olabildiği için, süper kapasitörler çok çok ince bir şekilde üretilip, klasik pillere alternatif olarak kullanılabiliyor. Örneğin, araştırmacıların geliştirdiği canlı dostu süper kapasitörler insan saçından daha ince ve insan vücuduyla birlikte hareket edip dönebilecek kadar esnek.

İnsan vücudunu oluşturan temel elementlerden birisi olan karbondan üretilen grafen gibi canlı dostu malzemelerin bir diğer özelliği de diğer piller gibi zehirli olmamaları. Sıradan piller hem esnek değil hem de sızıntı halinde içinde bulunduğu kişiyi öldürebilecek zehirli maddelerden yapılıyorlar.

Süperkapasitör, yüksek performanslı elektrokimyasal kapasitörlere verilen bir isim. Bir pil gibi çalışan cihazlar sıradan pillere göre çok daha yüksek güç yoğunluğunda enerji depolayabiliyor. Pillerle karşılaştırıldığında süperkapasitörlerin daha hızlı şarj-deşarj oranları, daha düşük direnci, daha yüksek güç yoğunluğu, daha iyi döngü kararlılığı ve harici sıvıları elektrot olarak kullanabilme yetenekleri bulunuyor.

Ömür boyu enerji

Araştırmacılar, vücuda yerleştirilen tıbbi cihazların, bu süperkapasitörleri kullanarak ömür boyu çalışabileceğini ve böylece hastaların sırf pil değişikliği için belirli aralıklarla ameliyat olması zorunluluğunun ortadan kalkacağını söylüyor. Bu ameliyatlar, vücuda yerleştirilen tıbbi cihazların sorun çıkarmasının en önemli nedenlerinden biri.

Şimdilik süperkapasitörler kalp pilleri ile uyumlu bir şekilde çalışmak üzere geliştirildi ancak araştırmacılar bu teknolojinin beyin, mide ve idrar kesesi gibi diğer organlara yerleştirilecek cihazlarda da kullanılabileceğini belirtiyor.

Kaynak: Bleeping Computer

Araştırmacılar, insan vücudundan elektrik üretebilen bir enerji depolama cihazı geliştirdi. Biyolojik süper kapasitör adı verilen protein tabanlı pil benzeri cihaz, insan vücudundan enerji elde ederek bu enerjiyi vücuda yerleştirilen bir tıbbi cihazda kullanıyor. Süper kapasitör, vücudun ısısını ve hareketlerini, kan, serum ya da idrar gibi insan sıvılarında bulunan iyonlardan elektrik yükleri elde etmek için kullanan ‘hasat makinesi’ adlı bir cihazdan oluşuyor. Hasat makinesi grafen adı verilen karbon nanomalzemeyi kullanıyor. Elektrotlar insan bedeninden topladıkları enerjiyi hasat makinesine aktarıyor. Enerji burada daha sonra kullanılmak üzere depolanıyor.5 yanıt

 1. Buğra Yilmaz avatarı
  Buğra Yilmaz

  Selam matrix.

 2. Neden? avatarı
  Neden?

  Merhaba,

  haberi çevirirken biraz daha özen gösterirseniz daha iyi olur gibi. Grafenin proteinlerle alakası olmadığı gibi orijinal haberde de çok daha farklı bir şey anlatılmış.

  “Elektrotlar gibi, hasat makinesi de grafen adı verilen, üst üste dizilmiş insan proteinlerinden oluşan karbon nanomalzemeyi kullanıyor. ” – Hatalı çeviri ve yanlış bilgi

  “As electrodes, the harvester uses a carbon nanomaterial called graphene, layered with modified human proteins. ” Orijinal cümle

 3. hmtcan avatarı

  Bkz: Canan Dağdeviren ve yaptığı proje :) Ek olarak: Grafen materyalinin değeri gittikçe büyüme gösteriyor.

Yorumunuz: