Akıllı değil; ‘elektriksiz’ buzdolabı

Kanada'daki Calgary Üniversitesi'nden öğrenciler, dışarıdan aldığı havayı soğutarak yiyecekleri taze tutan elektriksiz bir buzdolabı geliştirdiler.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Günümüzde buzdolaplarına o kadar bağlıyız ki buzdolabımız birdenbire çalışmamaya başlasa, tamirci çağırmak dışında ne yapabileceğimiz konusunda hiçbir fikrimiz yok. Ancak Sahraaltı Afrika‘da ve dünyanın diğer yoksul bölgelerinde 1.3 milyar insanın elektriğe erişimi yok. Bu insanlar yiyeceklerini korumak için daha geleneksel yöntemlere başvuruyor ya da yiyeceklerini çürümeye terk ediyor.

WindChill

Biyomimikri Dünya Tasarım Yarışması‘na katılan bir grup Calgary Üniversitesi mühendislik bölümü öğrencisi bu soruna bir çözüm geliştirdi. Ekibin WindChill adını verdiği cihaz geleneksel toprak altı mahzenlerinden ve hayvanlar aleminden ilham alarak elektrik kullanmadan çalışıyor.

Genç mühendislerin açıklamasına göre WindChill, mercan kayalıklarından ve termit yuvalarından ilham alan tasarımı ile havayı pasif olarak içine alıyor. Bu hava daha sonra Venturi Etkisi sayesinde bir yeraltı borusuna iletiliyor. Hava burada daralan bir boğaz ve düşük basınçla karşılaşıyor.

Buradan, borunun bir sıvının içinde bulunduğu bir buharlaşma odacığına geçen hava, borunun etrafındaki sıvının buharlaşması ile soğumuş oluyor. Böylece metal borular ince bir yoğunlaştırılmış soğutma sıvısı tabakası ile kaplanmış oluyor. Yer çekimi ya da güneş enerjili bir fan yardımıyla soğuk hava soğutma odacığına giriyor. Yiyecekler bu alanda saklanabiliyor.

Hayvanlardan ilham aldılar

Ekip mekanizmanın buharlaşma aşamasında fil, akbaba, arı ve kanguru gibi hayvanların vücut yapısından ilham aldığını ifade ediyor. Biyomimikri Tasarım Yarışması özellikle yiyecek üzerine odaklanmıştı. WindChill’in tasarımı da her yıl dünyadaki tüm yiyeceklerin çeyreği ile yarısı arasında bir oranın israf edildiği gerçeğini göz önünde bulundurarak oluşturuldu.

Cihaz henüz mükemmel değil. Ekip hala cihazı sürekli 4.5 santigrat derecede tutabilmek için çalışıyor. Ancak yarışmada birincilik ödülü, basit yapısı ve ucuz materyalleri ile gelecek vaat eden WindChill’e verildi bile.

Calgary Üniversitesi'nden bir grup mühendislik öğrencisi, doğadan ilham alarak, elektrik kullanmadan çalışan bir buzdolabı geliştirdi. Cihaza giren hava, ısısıyla içerideki sıvıyı buharlaştırarak soğuyor. Soğuyan hava yiyeceklerin depolandığı bölmeye aktarılıyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği