Airbus’ın ilk İHA’sı havalandı

Airbus Defence and Space şirketinin SAGITTA adlı insansız hava aracı, Güney Afrika'daki Overberg'de ilk test uçuşunu gerçekleştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Airbus Defence and Space şirketi, geleceğin insansız hava araçlarının (İHA) gelişimine katkıda bulunacak yeni bir hava aracı denedi. SAGITTA adlı insansız araç, yedi dakika boyunca tamamen otonom şekilde Güney Afrika’daki Overberg’de bulunan test sahasında uçuş yaptı. Yenilikçi kanat yapısı, test uçuşu boyunca üstün uçuş özelliklerini sergiledi.

Tasarım kriterleri arasında yüksek derecede otonom olma, değişken görev profilleri ve düşük seviyede algılanabilirlik vardı. Araştırma ekibi bunu başarmak için akademik ve endüstriyel araştırmalardan edinilen yaklaşımlar benimseyerek bunları endüstriyel uygulama çözümlerine uyguladı. Araç üretim aşamasındayken uzmanlar, doktora öğrencileri ve tasarımcılar arasında sürekli bir fikir alışverişi kurulması sağlandı. Ayrıca araç için kullanılacak teknolojilerin gerçekleştirilmesi için gerekli endüstriyel tesis, Airbus Defence and Space’in Almanya Manching’deki Askeri Hava Sistemleri Merkezi’nde sağlandı.

İş birliğinin önemi

Airbus Defence and Space’in mühendislik başkanı Grazia Vittadini, “SAGITTA’nın ilk uçuşuyla birlikte, endüstri alanında çalışanlar ile akademik alanda çalışanlar arasındaki iş birliğinin ne kadar başarılı olabildiğini kanıtladık. Odak noktamızı bu şekilde yenilikçi konseptlere doğru kaydırıyoruz; özellikle de insansız hava araçlarının geliştirilmesine. Böylece gittikçe büyüyen pazarlar için daha etkili ürünler üretebilir ve ulaştırabilir hale geleceğiz.” dedi.

Kaynak: Airbus

Airbus Defence and Space şirketinin ilk insansız hava aracı Güney Afrika'daki Overberg'de test uçuşunu başarıyla tamamladı. SAGITTA adlı araç tamamen otonom şekilde yedi dakika boyunca uçtu. Yenilikçi kanat yapısı, üstün uçuş özelliklerini sergiledi. Araç yapım aşamasındayken uzmanlar, doktora öğrencileri ve tasarımcılar arasında sürekli bir fikir alışverişi kurulması sağlandı. Airbus'ın mühendislik başkanı Grazia Vittadini, "SAGITTA'nın ilk uçuşuyla birlikte, endüstri alanında çalışanlar ile akademik alanda çalışanlar arasındaki iş birliğinin ne kadar başarılı olabildiğini kanıtladık. Hedefimiz gittikçe büyüyen pazarlar için daha etkili ürünler üreterek kısa sürede müşterilere ulaştırmak." dedi.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği