Ağrı şiddetini belirleyebilen kan testi

Avustralyalı bir grup araştırmacı, insan ve hayvanlardaki kronik ağrıları tespit edebilen bir kan testi geliştirdi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir grup Avustralyalı araştırmacı, kronik ağrıyı tespit edebilen ilk kan testini geliştirdiğini açıkladı. Bu kan testi, kronik ağrıdan etkilenen bağışıklık hücrelerindeki renk değişimlerini tespit ederek hastanın ağrısının şiddetini belirlemeyi mümkün kılıyor. Araştırmanın yöneticisi Sinirbilimci Mark Hutchinson “Bu kan testi, hem teşhisin daha doğru şekilde yapılmasını hem de daha iyi ilaç tedavisi seçenekleri bulmamızı sağlayacak.” diyor.

Araştırmacılar, kişi kronik ağrı çekerken bağışıklık hücrelerinde belirlenebilir moleküler değişimler olduğunu fark etti. Hiperspektral görüntüleme çözümünü kullanan ekip, bu ağrı biyo-işaretlerini anında tespit edebildiklerini gördü. Bu sayede doktor hastanın ağrı toleransını veya hassasiyetini belirleyerek ağrı kesici ilacın dozunu ona göre ayarlayabilecek. Hutchinson “Aslında burada yaptığımız şey ağrının rengini belirlemek. Araştırmalarımız sonucunda, kalıcı kronik ağrının renginin ağrının kalıcı olmadığı durumlara göre daha farklı olduğunu gördük.” diyor.

Bu araştırma, ağrı için yeni bir biyo-işaret sunmanın yanı sıra bağışıklık hücrelerinin kronik ağrı hissini hafifletme konusunda önemli bir rol oynadığını da gösteriyor. Yani sadece sinir sistemini hedef alan ağrı kesici ilaçlar geliştirmeye odaklanmak yerine, immün ağrı tepkisini bastırabilecek türde ilaçlar geliştirilebilir.

Hayvanlarda da işe yarayabilir

‘painHS’ adı verilen bu kan testi 18 ay içinde klinik kullanım için hazır hale gelebilir ancak aslında Hutchinson bu testi bebekler veya yaşlılar gibi ağrılarını tam olarak ifade edemeyecek durumda olan kişilerin ağrılarını tespit etmede kullanmayı hedefliyor. Ayrıca testin hayvanlarda da kullanılabileceği düşünülüyor. Böyle bir uygulama, ağrılarını bize anlatamayan hayvanların tedavisinde çığır açabilecek nitelikte olacaktır.

Kaynak: New Atlas

Avustralyalı araştırmacılar, bebekler veya yaşlılar gibi ağrılarını tam olarak ifade edemeyen hastalardaki kronik ağrıların şiddetini belirlemeye yarayan bir kan testi geliştirdiklerini açıkladı. painHS adı verilen bu test, kronik ağrıdan etkilenen bağışıklık hücrelerindeki renk değişimlerini tespit etme mantığıyla işliyor. Bu sayede uzmanlar hastanın ağrı toleransı veya hassaslığına bakarak verilecek ağrı kesicinin dozunu anında ayarlayabiliyor. Bu çığır açabilecek nitelikteki kan testinin hayvanlar için de kullanılabileceği ifade edildi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği