Esrarın sağlık raporu

Esrar üzerine 1999 yılından bu yana yapılmış 10 binin üzerinde bilimsel araştırma incelenerek esrarın olumlu ve olumsuz etkileri belirlendi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Esrar kullanımına dair her geçen yıl yeni bir araştırma yapılıyor ve farklı sonuçlar elde ediliyor. Kimi araştırmalar esrarın faydalarını dile getirirken kimileri de zararlı olabileceği noktaları ön plana çıkarıyor. ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından yapılan yeni bir çalışmada, esrar üzerine 1999 yılından bu yana yapılmış 10 binin üzerinde bilimsel araştırma incelendi. İnceleme sonucunda bilimin esrar kullanımı konusunda ulaştığı sonuçlar listelendi.

Çalışmaya göre esrarın iyi ve kötü yanları olduğu gibi bazı alanlarda da yeterince çalışma yapılmadığı için herhangi bir sonuca ulaşılabilmiş değil.

Esrarın yararlı etkileri

Esrar tıbbi amaçlar doğrultusunda özellikle kanser tedavisi gören hastalar tarafından kullanılıyor. Bu hastaların kronik ağrılardan esrar sayesinde kurtulduğu ve kemoterapinin sonucu olarak mide bulantısı ve kusma gibi şikayetleri olan hastaların esrarla bu sorunları bastırabildiği belirtiliyor. Ayrıca Multiple Sikleroz (Çoklu Sertleşim / MS) hastalarının da esrar kullanarak sırt ağrılarını dindirebildiği belirtiliyor.

Düzenli olarak esrar dumanına maruz kalmanın, solunum sisteminde iltihaplanmalara karşı vücut direncini artırdığını gösteren araştırmalar mevcut. Ayrıca genel olarak ruh sağlığına olumsuz etkileri olsa da esrar kullanan şizofreni ve diğer psikolojik rahatsızlıklara sahip hastaların öğrenme ve hafıza görevlerinde daha başarılı olduğu gözlendi.

Ayrıca esrarın, tütün kullanımında olduğu gibi akciğer ya da boğaz kanseri yaptığına dair herhangi bir sonuç elde edilmiş değil.

Esrarın zararlı etkileri

Esrar özellikle kullanıcıların ruh sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz etkilerle biliniyor. Esrar kullanan kişilerin şizofreni ve anksiyete gibi psikolojik bozukluklar geliştirme ihtimalinin arttığı ve bipolar bozukluğu olan kişilerde semptomların şiddetlendiği ifade ediliyor. İntihar düşüncesinin de esrar kullanıcıları arasında daha yaygın olduğu belirtiliyor. Ayrıca düzenli olarak esrar kullanan kişilerde kronik bronşit, öksürük ve balgam üretimi gibi solunum sistemi rahatsızlıkları gözleniyor.

Tahmin edileceği gibi esrar kullanımı geçici olarak algıların düzgün çalışmamasına ve öğrenme güçlüğü yaşamaya yol açıyor. Düzgün çalışmayan algılar sebebiyle esrar etkisindeyken araç kullananların kaza yapma riski de artıyor. Ancak algı ve öğrenme üzerindeki bu etkilerin kalıcı olmadığı ifade ediliyor. Ayrıca esrarın tıbbi olarak kullanımını onaylayan eyaletlerde çocukların esrarı yiyerek zehirlendiği de belirtiliyor.

Esrar kullanımının diğer maddelerin kullanımına ve bağımlılığa yol açtığına dair bazı sonuçlar da mevcut. Esrar kullanımı ne kadar erken yaşta başlarsa, esrara dair problemler ortaya çıkma ihtimali de o kadar artıyor.

Gitgide yaygınlaşıyor

Araştırmayı yürüten bilimcilerden, Harvard Tıp Okulu profesörü Marie McCormick “Esrar kullanımı gitgide yaygınlaşıyor ve toplumda daha fazla kabul görmeye başlıyor… Kanunlar ve politikalar değiştikçe araştırmaların da devam etmesi gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Ülke çapında yapılan araştırmada yaşları 12’den başlayan 22 milyon ABD vatandaşının önceki 30 gün içinde esrar kullandığı ortaya çıktı. Kullanıcılardan yüzde 10’u esrarı sadece tıbbi amaçlarla kullandığını belirtirken diğer yüzde 90’lık kesim keyif için esrar içtiğini ifade etti. Kullanıcıların yüzde 36’sı hem tıbbi hem de keyif amaçlı olarak esrar kullandığını belirtti. Ülkede esrar kullanımı 2002’den bu yana yüzde 6,2’den yüzde 8,3’e yükseldi.

Kaynak: New Atlas

ABD Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri tarafından yapılan yeni bir çalışmada, esrar üzerine 1999 yılından bu yana yapılmış 10 binin üzerinde bilimsel araştırma incelendi. İnceleme sonucunda bilimin esrar kullanımı konusunda ulaştığı sonuçlar listelendi. Çalışmaya göre esrarın olumlu ve olumsuz etkileri şunlar:

Olumlu etkiler

 • Kanser ve MS hastalarının ağrılarını dindiriyor
 • Kemoterapinin yan etkilerini hafifletiyor
 • Bağışıklık sistemini iltihaplanmalara karşı güçlendiriyor
 • Şizofreni hastalarında öğrenme ve hafıza yeteneklerini geliştiriyor
 • Sigara gibi akciğer ve boğaz kanseri yapmıyor

Olumsuz etkiler

 • Şizofreni ve anksiyete riskini artırıyor
 • Bipolar semptomlarını şiddetlendiriyor
 • İntihar düşüncesini artırıyor
 • Solunum sistemi rahatsızlıklarına yol açabiliyor
 • Algıyı değiştirerek hata ve kaza riskini artırıyor
 • Çocuklar esrar yiyerek zehirlenebiliyor
 • Madde bağımlılığı riskini artırıyor

21 Yorum

 • Farkındaysanız esrara gelen olumsuz eleştrilerin hiç biri ‘somut şeyler’ değil… Dedikodu, spekülasyon ve öznel deneğim niteliğinde… hiç biri bilimsel bulgu olabilecek nitelikte değil… Tartışmasız olarak kanseri (doğrudan) tedavi eden en etkili ilaç şu anda esrardır! marijuannadır! ottur!
  Bunu müdavim, müptezel ya da keş olarak söylemiyoruz… Bunu gerçekten faydalı olduğu için söylüyoruz…

 • Kalp atışını yavaşlatıyor ve göğüs daralmasi yasatiyor en iyi faydasi ise cok zeki yapıyor adamı zararlı yanları daha fazla can sıkıntısı ne yapacağını bilemezsin gülümseyen yüzün gider sert ve soğuk bir hale gelirsin daha fazla yaza bilirim sarjım yok selametle😉😀

 • Esrar bu kadar faydalı ise, neden yaşam kalitesini düşürüyor ve bunu kullanan insanlar giderek öğrenemiyor, çalışamıyor, iletişim kalitesi düşüyor, bağımlı oluyor ve sonucu bedeninde bir sürü kalıcı hasar oluşuyor ve akıl hastası olarak hayatı kararıyor. İnsan ve toplum açısından hem beden hem akıl sağlığını ciddi oranda bozan bu made hakkında konuşurken lütfen biraz daha gerçekçi olalım ve sorumluluk taşıyarak konuşalım. Pekçok bağımlıyı terapi eden birisi olarak bu sözleri söylüyprum. Bunlar sadece haz odaklı yaklaşanların ifadeleri olabilir. Bu konuda çalışılmış binlerce bilimsel makale var. insanın hayatının kararmasına ve bağımlı olmasına sebep olan bu ve benzeri maddeler hakkında kimsenin bu kadar rahat konuşamaması gerekir. Saygılarımla.

 • Esrar haram Vücüt zarar veriyor beyni öldürüyor içenlerin yüzde doksandokuzu mal kibi öküz öküz bakar insanlara beyin alkalamaz esrar icen herşeyi toz pembe görür ve yiyecek ekmeği bulamaz yüzü şeytanlaşir nur gider esrar icen ailesine yakınlarına zarar verir rızkida biter para yetmez esrar öyle bir nalet ki içenler savunur iyi olduğunu esrar icenlere bakin hiç bir başarılı deyildir bn bn olurlar alkiliyamazlar kısaca esrar kullananlar cehennemi dünyada yaşarlar allaha siginirim içenler biran önce bıraksın

 • Esrar yaramaz ama sigara yarar öylemi? Esrar zararlı ama içki faydalı öylemi? Cumhuriyetin ilk yıllarına bakın, yaşındaki çocuğuna eline bira bardağı verilmiş ve de bira kuvvet verir diyede alt yaziyla reklamı yapılmış. Samimi olun yakan konuşmayın. Esrar sigara ve de içki kadar bence zararli degil.Sorun,sadece sigara ile içilmesinde.Hasta eden sigara dumanı. Esrar tütsü gibi bir şey ile tüketilir mi bilmiyorum ama o zaman sanırım zararı minimum olur. Yinede iddia ediyorum ki sigara ve de alkol kadar zararlı değil.

 • Saçma sapan düşüncelerden vazgeçin artık kuranda kitapta hiç bir hadiste dünyada bir bitki yasak veyahutta bir ağaç yasak diye birşey yazılmış mı haber gönderilmişmi hayır devlet kuranda kitapta yasak olan alkolü içkiyi yasal kılmış ama doğal olanı topraktan geleni yasak kılmış siz hiç esrar içipte götü bası dagıtıp birine sataşanı gördünüz mü ben görmedim duymadım ama alkol içipte yapanı çok gördüm bunu insanoğlu yasaklatmış cok faydalı birşeyken 2 tane götün cebini doldurmasının yüzüne yasaklanmış araştırın bakın esrarın tarihine

 • Dünyanın en pis madesi sigardır sonra alkoldur bence
  Bi araştırın esrar dünyanın esrarlı içecgidir tam manasıyla çözülememiştir
  Alkol isvecde yasak sigara toplumda ayıplanıyır kanser vs hastalıklara kapıbaçıyor

  Kimyasalar insanı bitiryor toz ve
  Ama esrar reçeteyle veren ülkeler avrupada mevcud
  Bence esrarın vergiyle satılması lazım ki toplundaki şu kötü algı kırlısın taşıması suç olursa suçlular taşır yasal olursa alkol ve sigaradan daha faydalıdır bence arastırın bakın somut Tez ve arsstırmslar ne diyr

 • Sigara ve alkol zararli tartismasiz. Söylemissiniz kuran da nerde bir bitki yasak. Fazlasinin zarar oldugu uyusturdugu herseyin azida haramdir diye gecer. Arastirin. Bir insan esrar icmisse zekilesmez aptallasir. Düsünmemektir esrar icmenin sebebi. Beynim dursun. Bir insan düsünme yetkisini kendi elinden neden almak ister

 • Ruh ve akıl sağlığı hakkında tedavi ettiğini söyleyenler Alemlerin rabbinden yahut peygamberlerden mi aldılar o ilmi.

 • Herseyin doğalı güzeldir Tıp mı nerde kötülük var onu önerir
  Bütün ilaçları arastır hep katkılı BİYERİ hafifletir biyeri göçürür hiç bir tıp ilacı iyileştirmez, öldürmez süründürür tıbbı ilaçlar

 • Esrar bagimlik yapmaz şizofreni seveyisinde insan alkolde içse kendisini korkak hisseder oysaki olkol kişiyi üste alır zihnen sorunların dile dökülmesi kolaylaşır seversen bagirirsin heyt diye alkol veya esrar kişiliğin analizini yapar bence insan özüne döner bi çocukluga dönüşüm anlatımıdır sorunların özüne inmek için

 • Mastirbasyon misali. Biolijik bagimlilik yok ama asiri arzulama var. Erkekler mastirbasyon yapmak zorunda degildir. Vucudumuz gerektiginde ruyalanma yoluyla rahatliyor ve bu en sagliklisi ama eminim cogu erkek kendi hallediyor. Dusununki mastirbasyon bir kac dakika, esrar cok daha uzun sürüyor.

 • bu bahsettiğiniz durum aklın kontrolünün kaybedilmesidir. edep ve haya perdesinin insan kontrolünden çıkmasıdır. şayet alkol alıp her dileidğini yaparsa insan aynısını dört ayaklılar da yapıyor…

 • saliha hanım siz sadece bağımlı tedavi etmişsiniz esrar kullanan insanı değil beyni bitirir diyorsunuz hafıza geriligi şizofreni hastalarına içiriliyor hafıza geriliğini önlemek niçin araştırmalara bakarsanız alkol esrardan 114 kat daha ölümcül etkili bana insanlık için zararları ve faydaları şeklinde bir yazınyazarsanız o dediğim yazıyı siz bana yazana kadar aklınızdaki esrarla olan kötü şeylerin gittiğini göreceksiniz ama gerçek ataştırıp gerçek bilgileri yazarsanız

 • Esrar kullanan biri olarak bu söyledilerimiz çok saçma tam aksine yazdıklarınızın işimde gucumdeyim param var insanlara karşı sevecen ve pür dikkatli bir insaanin sen o dediklerini kimde gördüysen bu kişiyle ve bünye meselesi herkesi aynı kefeye koymaya yorum yapmaya hakkınız yok

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği