Ağaç dallarından yapılan robot yürümeyi öğrendi

Derin takviyeli öğrenme kullanan bir grup araştırmacı, ağaç dallarından yapılan robota yürümeyi öğretti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Robot tasarlamak hassasiyet ve bolca düşünmeyi gerektiren ince bir iş. Öncelikle robotunuzun neyi nasıl yapmasını istediğine net olarak karar vermeniz daha sonra bir prototip üretip prototipteki sorunları tespit etmeniz lazım. Sonra da enerjiniz ya da paranız tükenene kadar prototipi iyileştirmek için bu süreci tekrarlamanız gerekiyor.

Aslında robotun kabiliyetine dair beklentileriniz düşük olduğu sürece robot yapımının bu kadar karmaşık olmayabilir. Mesela geçtiğimiz Ekim ayında yayımlanan bir araştırma, ağaç dalı gibi her yerde karşımıza çıkabilecek şeylerle bile robot yapılabileceğini gösterdi. Çalışma, Tokyo Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı ile Preferred Networks şirketinin iş birliğiyle mümkün oldu.

Derin takviyeli öğrenme vasıtasıyla öncelikle simülasyonlarda yürümeyi çözen bu robotlar çok fazla alanda kullanılamasa da etrafımızdaki herhangi bir nesneyi (birkaç tane de servo motoru ve bir iki tane de sensör) kullanarak robot yapabilme fikri açısından önem arz ediyor.

Kaynak: IEEE Spectrum

Tokyo Üniversitesi'nden bir grup araştırmacı ile Preferred Networks şirketi, ağaç dalı gibi her yerde karşımıza çıkabilecek şeylerle bile robot yapılabileceğini gösterdi. Derin takviyeli öğrenme vasıtasıyla öncelikle simülasyonlarda yürümeyi çözen bu robotlar çok fazla alanda kullanılamasa da etrafımızdaki herhangi bir nesneyi (birkaç tane de servo motoru ve bir iki tane de sensör) kullanarak robot yapabilme fikri açısından önem arz ediyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği