Afrika’ya yardımı Öküz’ler taşıyacak

Afrika'daki yardım faaliyetlerinde kullanılmak üzere geliştirilen Ox (Öküz) adlı kamyon, dünyanın ilk sökülüp takılabilen aracı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bir hayırsever, bir yarış otomobili tasarımcısından, Afrika’daki yardım çalışmalarında kullanılmak üzere bir arazi aracı tasarlamasını istedi. Sonuç, ‘dünyanın ilk sökülüp takılabilen aracı‘ Ox (Öküz) oldu. Tıpkı bir IKEA mobilyası gibi parçalar halinde üretilen araç, sahibine kutunun içinde gönderiliyor. Aracın sahibi kutuyu açıp parçaları birleştiriyor.

global_vehicle_trust_ox_by_gordon_murray__33_-0

Aracın tasarımcıları, üç kişilik bir ekibin aracı sadece 12 saat içerisinde 60 parçaya ayırabileceğini ya da 60 parçayı bir araba haline getirebileceğini söylüyor. Böylece Ox Afrika ülkelerine oldukça düşük bir maliyetle gönderilebiliyor. Burada yardım kuruluşlarının çalışanları, aracı su, tahıl, gübre ve inşaat malzemeleri taşımak için kullanabilir. Kutu gibi bir tasarıma sahip olan araç 13 kişiyi ya da bin 860 kilogram yükü taşıyabiliyor.

Ox, Global Vehicle Trust adlı şirketi yöneten hayırsever Torquil Norman ve McLaren F1‘ın tasarımında görev alan Güney Afrika’lı mühendis Gordon Murray’in bir ürünü. Araç ayrıca 1980’lerde benzer bir amaçla üretilen Africar adlı hafif arazi aracının ruhunu da yansıtıyor. Norman bu projenin Africar ile bazı benzer amaçları taşıdığını ancak uygulanma tarzı bakımından diğer projeden son derece farklı olduğunu vurguluyor.

global_vehicle_trust_ox_by_gordon_murray__7_-0

“Ox bundan sadece 6 yıl önce bir hayalden ibaretti” diyen Norman “ancak şimdi, kapsamlı test programlarını tamamlamış, çalışan prototipleri olan, üretim için gerçekçi hedefleri olan bir araca dönüştü.” şeklinde konuştu.

Kaynak: The Verge

Hayırsever iş adamı Torquil Norman, yarış aracı tasarımcısı Gordon Murray'den her arazide gidebilen, kolay taşınan, ucuz ve etkili bir araç tasarlamasını istedi. Afrika'daki yardım faaliyetlerinde kullanılacak olan aracı kolayca sökülüp takılabilecek şekilde tasarlayan Murray, böylece taşıma masraflarını da önemli ölçüde azaltmış oldu. Ox (Öküz) adı verilen araç 13 kişiyi ya da bin 860 kg yükü taşıyabiliyor.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği