Çok beslenmek ile açlık arasında bir ilişki yok

Sheffield Üniversitesinden bir grup araştırmacı, incelediği araştırmalarda, kişinin açlık düzeyiyle tüketilen kalori miktarı arasında herhangi bir bağlantı bulamadı.

Yayın tarihi:

Haber Özeti

Tam Sürüm

Araştırmacılar, açlık seviyemiz ile tükettiğimiz kalori miktarı arasında herhangi bir ilişki bulamadı. Yapılan araştırma, ‘iştah düzenleyici’ etiketiyle satılan yiyeceklerin kalori alımımızı değiştirmediğini ortaya koyuyor. Bulgular, özellikle kilo vermek isteyen insanları hedef alan ürünlerin reklamları ya da yiyecek endüstrisi tarafından tanıtılma şekli sebebiyle ortaya çıkan sorunların altını çiziyor.

Sheffield Üniversitesi Onkoloji ve Metabolizma Bölümünde çalışan araştırmacılar, 462 farklı bilimsel araştırmayı inceledi. Bu incelemeler sonucu, çoğu kişideki iştah oranının enerji alımıyla, yani tüketilen yiyeceklerdeki kalori miktarıyla, uyuşmadığı gözlemlendi. Moleküler Gastroenteroloji Araştırma Grubu Başkanı Bernard Corfe, “Yiyecek endüstrisi iştah düzenleyici etiketiyle satılan ürünlerle doldurulmuş durumda. Ürünlerin bu iddiası doğru olsa bile, kalori tüketiminin azalacağını iddia etmeleri yanlış.” dedi.

Araştırmalarda konu ile ilgili bulgular yok

İncelenen araştırmalardan sadece yüzde 6’sı, enerji alımı ve iştah arasındaki bağlantının direkt olarak istatistiksel karşılaştırmasını yapıyor. Muhtemelen diğer araştırmacıların bulguları yayınlamaktan kaçınması sebebiyle diğer çalışmalarda böyle bir bulguya rastlanamıyor.

Araştırma ekibine göre besin tüketimine etkisi olan duyusal çevre ve sosyal faktörler gibi diğer etkenlerin de araştırılması gerekiyor. Corfe, “Kalori alımını etkileyen faktörleri anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Böylece obezitenin nasıl oluştuğu ve nasıl engelleneceği anlaşılabilir. Ayrıca amaçlarımızdan biri de yiyecek endüstrisiyle işbirliği yaparak besinler için daha gelişmiş testler hazırlamak böylece kalitenin artmasını sağlamak.” şeklinde konuştu.

Kaynak: Futurity

Sheffield Üniversitesi Onkoloji ve Metabolizma Bölümü’nde çalışan araştırmacılar, inceledikleri 462 vakanın çoğunda açlık ile kalori tüketimi miktarı arasında herhangi bir bağlantı olmadığını fark etti. Yapılan araştırma, iştah düzenleyici olduğu iddia edilen ürünlerin aslında bir işe yaramadığını öne sürüyor. Araştırma ekibi, besin tüketimini etkileyen çevresel ve duygusal faktörlerin de araştırılması gerektiğini söylüyor. Araştırma grubunun lideri Bernard Corfe, yiyecek endüstrisiyle işbirliği yaparak besinler için daha gelişmiş testler hazırlamayı amaçladıklarını söyledi.2 yanıt

  1. Emre avatarı
    Emre

    Futurity sitesi gerçekten doğru konulara değiniyor. Misal öğle arasında ucuz fast food ürün tüketiyorsunuz, akşam 21:00 gibi aşırı bir açlık hissediyorsunuz, öğle arası kıyamadığınız paranıza akşam 21:00 gibi 5 katını harcama lüksünü gösteriyorsunuz. çünkü beyin o an için yemek seçip, diğer sevdiğiniz yemekleri acı, tatsız, istenmeyen ürün olarak beyninize iletiyor. göbek şişkin, kalori olduğundan fazla, para gereksiz yere harcanarak 1 saat sonra uyuyorsunuz, harcanacak kalori vücutta kalıyor…

Yorumunuz: