ABD’de otonom okul servisi testleri durduruldu

ABD'li yetkililer, Florida'da faaliyet gösteren Fransız bir şirketin otonom okul servisi projesini güvenlik endişesi sebebiyle iptal etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD’de Trump yönetimi otonom araçların düzenlenmesi konusunda oldukça özgürlükçü bir yaklaşım sergiliyor. Ancak geçtiğimiz hafta federal düzenlemeciler bir otonom araç projesinin fazla ileri gittiğine karar verdi. Sert bir dille yazılan uyarıda Ulusal Kara Yolları Trafiği Güvenlik İdaresi (NHTSA), Fransız ulaşım şirketi Transdev’e, Florida’da öğrencileri otonom araçla taşımayı durdurma emri verdi.

Güvenlik önlemleri alınmıştı

Transdev’in pilot projesi Babcock Ranch aslında oldukça mütevazı bir projeydi. Cuma günleri, Transdev’in elektrikli servis aracı, ilkokul öğrencilerini evlerinden alıp okula götürüyor, okul bitince de çocukları geri getiriyordu. Aracın güvenliği için sürücü koltuğuna, gerektiğinde aracın kontrolünü devralması için bir emniyet sürücüsü oturtuluyordu. Zaten aracın kat ettiği mesafe, diğer okul günlerinde çocukların yürüyerek ya da bisikletle gidebilecekleri kadar kısaydı.

Ağustos ayında yayımlanan bir basın açıklamasında aracın şu anda saatte 13 km hızın üzerine çıkmadığı, gerekli altyapı sağlandığında saatte 50 km hıza ulaşabileceği belirtilmişti. Babcock Ranch ABD’de otonom sürüş projesi yürüten projelerden sadece biri. Bu projelerin çoğu çok daha hızlı giden ve zorlayıcı trafik koşullarında hareket eden araçları içeriyor.

“Gerekli izinler alınmadı”

Peki federal yetkililer neden bu projeye müdahale etme gereği duydu? Aslında bunun iki sebebi var. Birincisi, Transdev bir Fransız şirketi. Fransa’nın araç standartları ABD’ninkilerle farklılık gösterebildiği için, şirketin araçlarını ABD’de test etmek için öncelikle onay alması gerekiyor. Transdev otonom sürüş için izin almıştı ancak bu izin şirketin okul servisi işletmesine izin vermiyor. Transdev bu alanda çalışma yapacağını ABD’li yetkililere bildirmedi.

“Çocukların dahil olması uygun değil”

Diğer sorun ise çocukların projeye dahil olması. Federal yetkililer öğrencilerin deneysel bir teknolojide kullanılması konusunda oldukça hassas. Yapılan açıklamada çocukların korunmasız bir topluluk olduğu ve onların taşınmasının deneylere malzeme olamayacağı ifade edildi.

Pilot proje, kapatılmadan önce birkaç hafta boyunca çalıştı. Eylül’ün ortasında başlayan proje hakkında Ekim’in başında Fort Myers News Press tarafından bir haber de yapılmıştı. Otobüse binen çocuklardan biri “Birinin böyle bir şeyi icat etmiş olması güzel.” demişti. Ama yetkililer bunun o kadar da güzel bir şey olmadığını düşünüyor.

Kaynak: Ars Technica

ABD'de Trump yönetimi otonom araçların düzenlenmesi konusunda oldukça özgürlükçü bir yaklaşım sergiliyor. Ancak geçtiğimiz hafta federal düzenlemeciler bir otonom araç projesinin fazla ileri gittiğine karar verdi. Sert bir dille yazılan uyarıda Ulusal Kara Yolları Trafiği Güvenlik İdaresi (NHTSA), Fransız ulaşım şirketi Transdev'e, Florida'da öğrencileri otonom araçla taşımayı durdurma emri verdi. Şirketin otonom okul aracı işletmek için izin almadığını belirten yetkililer, çocukların deneysel bir projeye dahil olmasının uygun olmadığını söyledi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği