ABD’de endüstriyel amaçlı kenevir üretimi serbest bırakıldı

Donald Trump, tarımı güçlendirmek amacıyla hazırlanan bir yasa tasarısıyla birlikte ülkede endüstriyel amaçlı kenevir yetiştirilmesini onayladı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Başkanı Donald Trump, tarımı güçlendirmek amacıyla hazırlanan bir yasa tasarısıyla birlikte ülkede endüstriyel amaçlı kenevir yetiştirilmesini onayladı. Esrar yapımındaki kullanımı ile bilinen kenevir bitkisinin lifleri karton kutudan halıya, kıyafetlerden kağıda kadar pek çok ürünün imalatında kullanılabiliyor.

Kenevir üretimi ve satışı ABD’de esrar yasakları kapsamında bugüne kadar yasaktı. Yeni yasa kenevirin sadece endüstriyel amaçlı olarak üretimini onaylıyor ve esrarın keyfi ya da tıbbi amaçlı kullanımı hakkında bir ifade içermiyor.

“Adım geçtiği için gururluyum”

Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, Senatörler Rand Paul, Jeff Merkley ve Ron Wyden ile birlikte çalışarak kenevirin yasallaştırılması için gerekli tasarıyı hazırladı. Bu tasarı, daha geniş kapsamlı tarım yasa tasarısı ile birlikte Senato ve Başkan’ın onayına sunuldu.

McConnell, senato bu ay tarım yasa tasarısını onaylarken yaptığı açıklamada “Konferans raporunu onaylamak için kendi kenevirden yapılmış kalemimi kullandım. Bu imzayla Temsilciler Meclisi ve Senato’nun yasayı geçirmesi ve Başkan’ın masasına göndermesi yolunda ilk adımı atmış oldum. Tasarının, endüstriyel kenevir üretiminin yasallaştırılması için benim ön çalışmamı kullanmış olmasından gurur duyuyorum. Bu ülkemizdeki çiftçiler ve tüketiciler için bir başarıdır.” ifadelerini kullandı.

Kenevir üreticileri için daha fazla imkan

Tarım yasa tasarısı, çiftçilerin kenevir üretirken karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmaya yardımcı olacak. Bu engeller arasında, bankacılık hizmetlerinden, sulama haklarından ve ürün sigortalarından yararlanamama gibi durumlar bulunuyor. Keneviri üretmek; pamuk, mısır ya da soya fasulyesi üretmekten daha kolay çünkü daha az su gerektiriyor ve diğer ürünlerin yetişmediği düşük kaliteli topraklarda da yetiştirilebiliyor.

Kenevir, tarım yasa tasarısının çiftçilere yardımcı olmayı amaçladığı konulardan sadece biri. Tasarı aynı zamanda, Trump’ın Çin’le (ve diğer ülkelerle) giriştiği ticaret savaşından etkilenen soya fasulyesi gibi ürünlerin ihracatını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

Kaynak: The Hill

ABD Başkanı Donald Trump, tarımı güçlendirmek amacıyla hazırlanan bir yasa tasarısıyla birlikte ülkede endüstriyel amaçlı kenevir yetiştirilmesini onayladı. Esrar yapımındaki kullanımı ile bilinen kenevir bitkisinin lifleri karton kutudan halıya, kıyafetlerden kağıda kadar pek çok ürünün imalatında kullanılabiliyor. Kenevir üretimi ve satışı ABD'de esrar yasakları kapsamında bugüne kadar yasaktı. Yeni yasa kenevirin sadece endüstriyel amaçlı olarak üretimini onaylıyor ve esrarın keyfi ya da tıbbi amaçlı kullanımı hakkında bir ifade içermiyor.

2 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği