ABD Ordusu ‘duvarın arkasını’ daha net görmenin peşinde

ABD Ordusu, duvarların arkasındaki karanlık ortamlarda bile insanları tanıyabilen bir teknoloji geliştiriyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

ABD Ordusu, termal görüntülerden yüz tanıyabilen bir makine öğrenimi metodu geliştiriyor. Amerikan hükümeti bu teknoloji sayesinde duvarların ardındaki neredeyse tamamen karanlık ortamları bile görebilecek. Daha sonra da yapay zeka, görüntülerdeki insanların kimliğini tespit edecek.

Proje nispeten yeni olsa da ilk izlenimler olumlu. Bilimciler şu anda termal görüntülerdeki yüzleri küçük çaplı sayılabilecek bir veri tabanındaki yüzlerle eşleştirebiliyor. Sistem daha da geliştirildiğinde, savaş alanında görüşü engelleyen bariyerleri aşarak gerçek zamanlı yüz tanıma işlemi gerçekleştirmek mümkün hale gelebilir.

ABD Ordusu Kamu İşleri Ofisi, bu teknolojinin savaş alanında düşmanları tespit etmeyi kolaylaştırmak ve askerleri hükümetin terörist izleme listesindeki kişilerden haberdar etmek amacıyla geliştirildiğini belirtti. Bütün bunlar oldukça önemli ancak bu teknolojiyle ilgili olarak endişe uyandıran noktalar var.

Apple sayesinde dünya genelinde yüz tanıma teknolojisi kullanımı çok büyük bir artış gösterdi. Biz kullanıcılar da yüz tanıma teknolojisiyle yaşamaya ayak uydurmak zorunda kaldık. Şu anda Çin’de de yüz tanıma teknolojisinden faydalanılıyor. Görünen o ki Çin halkı hafif suçlar işleyenlerin sokaklarda gezmediğine emin olmak adına kişisel mahremiyetlerinden bir miktar ödün vermekte sakınca görmüyor. Fakat ABD Ordusu’nun bu yeni yüz tanıma teknolojisini kendi vatandaşlarına karşı kullanıp kullanmayacağından nasıl emin olunabilir? Yapay zeka araştırmaları, kişisel mahremiyet ile gözetlemeci devlet ile yaşamak arasında ikilem oluşturuyor gibi duruyor.

Kaynak: The Next Web

ABD Ordusu, termal görüntülerden yüz tanıyabilen bir makine öğrenimi metodu geliştiriyor. Amerikan hükümeti bu teknoloji sayesinde duvarların ardındaki neredeyse tamamen karanlık ortamları bile görebilecek. Daha sonra da yapay zeka, görüntülerdeki insanların kimliğini tespit edecek. Proje henüz ilk aşamalarda olsa da ilk izlenimler olumlu. Bilimciler şu anda termal görüntülerdeki yüzleri küçük çaplı sayılabilecek bir veri tabanındaki yüzlerle eşleştirebiliyor. Savaş alanındaki düşmanları tespit etmeyi kolaylaştırmak ve askerleri hükümetin terörist izleme listesindeki kişilerden haberdar etmek amacıyla geliştirildiği ifade edilen bu teknoloji, beraberinde kişisel mahremiyetle ilgili birtakım endişeler de getiriyor.Bir yanıt

  1. İsmail Gültekin avatarı
    İsmail Gültekin

    4 Uzay+1 Zaman boyut sürekliliğinin ayak sesleri duyulmaya başladı. Hayat devam ediyor. Daha da iyi olacak gibi. Hiç olmazsa artık sihirbazlardan ve sağ gösterip sol vuranlardan kurtulacağız. Hiç bir eğitim almamış, sorumsuz ve denetimsiz mahlukların suyu ısınıyor. Haber uyduruk değildir umarım.

Yorumunuz: