AB yetkilileri unutulma hakkını kendileri için kullanıyor

AB'de siyasetçiler ve devlet yetkilileri kendileri hakkında neredeyse 34 bin adet makalenin Google sonuçlarından kaldırılmasını talep etti.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Google, Avrupa Birliği’nin ‘unutulma hakkı’ olarak adalandırılan düzenlemesi hakkında düzenli olarak yayımladığı güncellemelerin son sürümünü yayımladı. Ancak şirket bu kez öncekilerin aksine insanların kendileri hakkında neleri internetten sildirmek istediklerini de açıkladı.

Unutulma hakkı 2014’te Avrupa’nın en yüksek mahkemesince kabul edilmişti. Kanuna göre isteyen herkes kendisi hakkında internette bulunan ve yanlış, yetersiz, alakasız ya da aşırı bilgiler içeren sayfaların Google arama sonuçlarından çıkarılmasını talep edebiliyor. Bu isteklerde doğruluk payı varsa Google istekleri yerine getirmek zorunda.

Bu hakkın tanınmasının ardında AB’nin mahremiyet kanunu yer alıyor. Böylece insanlar kendileri hakkında internett yer alan ve kaldırtamadıkları içeriklerin kolayca bulunmasına engel olabiliyor. Google’ın son şeffaflık raporuna göre  2014’ten bu yana 655 binin üzerinde talep alındı. Bu taleplerde toplamda 2,5 milyon linkin arama sonuçlarından çıkarılması istendi. Şirket bu linklerin yüzde 43,4’ünü kaldırmayı kabul etti. Talebi Google tarafından reddedilen kişiler, yerel mahkemelere başvurarak kararı değiştirtebiliyor.

Peki insanlar bu taleplerde bulunurken tam olarak neyin kaldırılmasını istiyor. Google’ın açıklamaları ilginç sonuçlar içeriyor. Taleplerin üçte biri, içinde kişisel bilgiler bulunan sosyal medya ve rehber hesaplarının kaldırılması yönündeydi. Taleplerin beşte biri ise kişilerin adli geçmişine dair bilgiler sunan haberler ve devlet sitelerinin arama sonuçlarından çıkarılması yönündeydi.

Ekmek kapısı oldu

Özellikle Almanya ve Fransa’dan gelen talepler sosyal medya hesaplarının sonuçlardan çıkarılması konusunda oldukça istekli. İngilizler ve İtalyanlar ise haber sitelerine yönelik talepler konusunda diğer ülkelere göre üç kat daha fazla talepte bulundu. Toplamda taleplerin yarısının arkasında Fransa, Almanya ve Birleşik Krallık vatandaşları vardı. Bu kişilerin sadece yüzde 0,25’ini oluşturan bin kişilik bir grup ise tüm taleplerin yüzde 15’ini gerçekleştirdi.

Unutulma hakkı kimileri için de bir iş imkanı haline geldi. Bu sıkça talepte bulunan kişilerin önemli bir kısmı hukuk şirketleri ya da itibar yönetim hizmetleri sunan şirketlerdi. Ancak taleplerin çoğu bireysel başvurulardan oluşuyordu. Bu başvuruların yüzde 5’i çocuklar için yapılmıştı.

Kötüye kullanım endişeleri

Kanun uygulamaya girdiğinde medyadaki pek çok kişi bu düzenlemeni kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesinde kullanılabileceğinden endişe ediyordu. Konu ile ilgili rakamlar açıklandı: siyasetçiler ve devlet yetkilileri neredeyse 34 bin adet linkin Google sonuçlarından kaldırılmasını talep etti. Devlete bağlı olmayan ancak kamuya mal olmuş kişiler ve ünlülerden de 41 bin adet talep geldi.

Konu şimdilik sadece Avrupa’yı ilgilendiriyor gibi görünebilir ancak Fransa’nın mahremiyetten sorumlu düzenleme organı, kabul edilen liste dışı kalma taleplerinin sadece AB’de değil, Google’ın hizmet verdiği tüm ülkelerde geçerli olması gerektiğini savundu. Konu Avrupa Birliği Adalet Mahkemesinde görüşülüyor. Google ise böyle bir durumda her ülkenin kendi sansür yasalarını tüm dünyada uygulamak isteyebileceğini savunuyor.

Kaynak: Fortune

Google, Avrupa Birliği’nin ‘unutulma hakkı’ olarak adalandırılan düzenlemesi hakkında düzenli olarak yayımladığı güncellemelerin son sürümünü yayımladı. Ancak şirket bu kez öncekilerin aksine insanların kendileri hakkında neleri internetten sildirmek istediklerini de açıkladı. Çoğu bireysel başvuru kişisel bilgiler barındıran sosyal medya hesaplarının arama sonuçlarından çıkarılması yönündeydi. Taleplerin yüzde 5'i ise çocukların bilgilerinin korunması için gerçekleşti. Kişilerin adli geçmişleri ile ilgili bilgiler içeren linklerin kaldırılması yönünde talepler de oldukça fazlaydı. Google siyasetçilerin ve devlet yetkililerinin yaklaşık 34 bin adet linkin kaldırılmasını talep ettiğini açıkladı. Ayrıca devlete bağlı olmayan ünlü kişilerden de toplamda 41 bin civarında talep geldi.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği