Google ‘yorum silme’ davasını kazandı

Japonya’da dört davacı tarafından Google Maps’te işletmeleri ile ilgili çıkan yorumları sildirmek amacıyla yapılan müracaat reddedildi.

Haber Özeti

Tam Sürüm

[inlinetweet prefix=”null” tweeter=”null” suffix=”null”]Google uzun süredir ‘yorum silmekle’ ilgili Japonya’da devam eden davayı kazandı.[/inlinetweet] Buna göre aralarında popüler bir kliniğin de olduğu dört ‘davacı’ tarafından Google Maps’te çıkan yorumları sildirmek amacıyla yapılan müracaatlar reddedildi. 2015 yılında, Japonya’nın Chiba şehrindeki yerel mahkeme, Google’ın işletmeyi yaralayan yorumları silmesi yönünde karar vermişti. Bunun ardından ABD’li şirket karara itiraz etmişti.

Söz konusu Google Maps yorumları yasalara karşı olmadığı için kliniğin bütün çabaları boşa çıktı. 2014 yılında Avrupa ülkelerinde çıkan, ‘unutulma hakkı’nı anımsatan bu karar mahkeme kayıtlarına bakıldığında oldukça farklı olduğu gözüküyor. Avrupa’daki kurallar daha ziyade bireylerin özgürlüklerine dayanırken, Japonya’daki örneklerin küçük bir kısmı hem iş hem de bireysel ilişkilerden kaynaklanıyor. Google bununla ilgili olarak kullanım şartlarına bağlı kaldıklarını ve topluma karşı önemli bir hizmet gerçekleştirdiklerini belirtti.

Kaynak: TechCrunch

Google uzun süredir ‘yorum silmekle’ ilgili Japonya’da devam eden davayı kazandı. Buna göre aralarında popüler bir kliniğin de olduğu dört 'davacı' tarafından, Google Maps’te çıkan yorumları sildirmek amacıyla yapılan müracaatlar reddedildi. 2015 yılında yerel mahkemenin bir işletmeyi lekelediği için, yapılan 'yorum silme' kararına karşı çıkan şirket, şartlara bağlı kaldıklarını ve yaptıklarının önemli olduğunu belirtti. Bu dava, Avrupa'da yayılan 'unutulma hakkı' mücadelesine benzetilirken Japonya ile Avrupa arasındaki farklılığı da gözler önüne seriyor. Buna göre Avrupa'daki insanlar daha çok bireysel özgürlük konularına eğilirken Japonya'da ise gündelik ilişkiler ve profesyonel yaşam ağırlığını koyuyor.

7 Yorum

  • Google bence bu tür konularda hızlı karar verip yorumun hemen silinmesi için çalışmalı.Yaklaşık 3 gün sürüyo 1 güne düşmesi gerek.

  • yorumun yazıldıktan sonra kendiliğinden kalkma süresi olmalı..adam yorumu yazıyor ve yorum ömür boyu orada kalıyor..çok saçma..ayrıca bazı yorumculara bakıyorsun,kafasına göre alakasız yerlere yorum yapmışlar!!! .bunun sebebi bazen DÜZEY Atlamak için rast gele yorum yapmakdan geçebiliyor.. AYRICA UNUTMAMAK GEREKİR Kİ GOOGLE ATLADIĞI ÇOK ÖNEMLİ BİR KONU, İNSANLAR İYİ ALDIĞI HİZMET İÇİN YORUM YAPMIYOR!!!! SADECE SİNİRLENDİĞİNDE YORUM YAPIYOR… İYİ YORUM YAPANLARIN ÇOĞU,YORUM ALAN FİRMANIN İSTEĞİ ÜZERİNE YAPILIYOR. BU DURUMDA GOOGLE BUNU DENGELEMEK İÇİN ADALETLİ BİR ŞEMA ÇİZMESİ GEREKİRKEN,KONU İLE ALAKALI ACIMASIZLIĞINDAN ÖDÜN BERMİYOR. GÖRECEKSİNİZ,BENİM DEDİĞİME GELECEKLER. GELMEZLERSE BİR GÜN KENDİSİNİ KÖTÜ YORUM YAPILAN VE SİLİNEMEYEN PLATFORMDA BULABİLİR..GOOGLE BUSSINESS HARIKA BIR SİSTEM ANCAK EKSİKLER BUNLAR.TAMAMLANIR İSE ÇOK DAHA İYİ OLUR..GOOGLE ÖNERİM İÇİN BANA PARA GÖNDERMEK İSTERSE,ADIM EKREM TOPALLI..BENİ BU İSİM İLE BULUR MUTLAKA…

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği