9 yaşında bir kız Hindistan hükumetini dava etti

Hindistan’da, 9 yaşındaki bir kız çocuğu iklim değişikliği için yeteri kadar önlem almayan hükumete karşı dava açtı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Hindistan’da, 9 yaşındaki bir kız çocuğu Hindistan hükumetini iklim değişikliğine karşı duyarsız kalmaktan dolayı dava etti. Çevreyle alakalı davaların görüldüğü özel bir mahkeme olan National Green Tribunal’a verilen dilekçede Ridhima Pandey, hükumetin çevre kanunlarını uygulamakta başarısız olduğunu belirtiyor. 52 sayfalık dilekçede “Oldukça küçük yaştaki Ridhima, diğer birçok vatandaş gibi iklim değişikliğinin en çok etkilediği sosyal sınıfa ait olmasına rağmen bu konudaki karar alma sürecinde herhangi bir söz hakkına sahip değil.” yazıyor. Çevre Bakanlığının sözcüsü yargıç kürsüsünün yönlendirdiği şekilde hareket edeceklerini bildirdi.

Hindistan, dünyada hava kirliliğinin en yüksek olduğu 10 şehirden 4’üne sahip. Hindistan’daki ormanların ve nehirlerin temizlenmesini ve hava kalitesinin artırılmasını ilgilendiren birkaç yasa bulunsa da eleştirmenlere göre bu uygulamalar oldukça yetersiz. Üstelik ekonomik büyüme konusu çoğu zaman çevreyle ilgili konuların önüne geçiyor.

Avukatı yol gösterdi

Sel ve toprak kayması Ridhima’nın yaşadığı Uttarakhand eyaletinde 2013 yılında yüzlerce insanın ölmesine sebep olurken binlerce insanı da evsiz bırakmıştı. Ridhima’nın avukatı Rahul Choudhary, “Bu kadar küçük yaşta olan birine göre Ridhima iklim değişikliğinin ne kadar önemli olduğunun ve geleceğini nasıl etkileyeceğinin farkında. Etkili bir şey yapmak istediği için ona hükumete karşı dava açabileceğini anlattık.” dedi.

Ridhima, bu konuda hükumete dava açan ilk çocuk değil. Geçtiğimiz yıl 6 genç Yeni Delhi’deki hava kirliliği sebebiyle National Green Tribunal’a dilekçe vermişti. Bunların üzerine Hindistan harekete geçti. 2030 yılına kadar ülkenin ürettiği elektriğin en az yüzde 40’ı fosil olmayan yakıtlardan elde edilecek. Bu hedef kapsamında geçtiğimiz günlerde Hindistan’da dünyanın en yüksek kapasiteli güneş enerjisi tesisi açıldı. Ayrıca Hindistan, gelecekte enerji ihtiyaçlarını Ay’dan getirilecek kaynaklardan karşılamayı planlıyor.

Kaynak: Reuters

Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinde yaşayan Ridhima Pandey adlı 9 yaşındaki kız çocuğu, iklim değişikliği için yeterince önlem almayan hükumeti dava etti. Sel ve toprak kayması Ridhima’nın yaşadığı Uttarakhand eyaletinde 2013 yılında yüzlerce can kaybına neden olup binlerce kişiyi evsiz bırakmıştı. Ridhima bu konuda hükumete dava açan ilk çocuk değil. Geçtiğimiz yıl 6 genç bir araya gelerek Yeni Delhi’deki hava kirliliği konusunda hükumete dava açmıştı. Hindistan da bütün bunların üzerine harekete geçti. Yapılan anlaşmalara göre 2030 yılına kadar ülkede üretilen elektriğin en az yüzde 40’ı fosil olmayan yakıtlardan elde edilecek.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği