750 milyon yıllık dönüşümün haritası

Ancient Earth adlı web sitesi, “Acaba bundan 250 milyon yıl önce şu an yaşadığım yer Dünya’nın neresinde yer alıyordu?” sorusuna yanıt bulmanızı sağlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bundan 240 milyon yıl önce Dünya bambaşka bir gezegendi. O zamanlar bütün kıtalar bir aradaydı. Pangea adı verilen bu süperkıtanın etrafı sularla çevriliydi. Yaklaşık 175 milyon yıl önce magmanın bu süperkıtanın tektonik plakalarını farklı yönlere itmesiyle bugün bildiğimiz kıtalar oluşmaya başladı. Ancient Earth adlı web sitesi bu plakaların nasıl hareket ettiği konusuna, daha da ilginci “Şu anda yaşadığım yer Pangea kıtasında nerede olurdu?” sorusuna cevap veriyor.

Ancient Earth, Dinosaur Pictures adlı kuruluş tarafından desteklenen bir araç. Sitenin tektonik ve paleocoğrafya haritaları tektonik plakaların nasıl geliştiği ve karanın nasıl şekillendiğini görselleştirmeye adanan Paleomap Project’ten C.R. Scotese tarafından oluşturuldu. Bu da demek oluyor ki; omurgalı hayvanlar ortaya çıktığı veya dinozorlar Dünya’da gezinmeye başladığı zaman şu an oturduğunuz yerin nerede olduğunu öğrenme konusunda Ancient Earth’e güvenebilirsiniz.

Nasıl kullanılıyor?

Ancient Earth web sitesine girince iki tane aşağı açılan menü görüyorsunuz. Bu menülerden hangi zaman dilimine gitmek istediğinizi seçiyorsunuz. Menülerden biri 750 milyon yıl önceden günümüze kadar çeşitli zaman dilimlerini seçmenize izin veriyor. Diğer menüden ise ‘ilk hücre yaşamı’ gibi önemli biyolojik olayları seçebiliyorsunuz. Bir de geçmişte nerede olduğunu görmek istediğiniz yerin adını yazacağınız çubuk var. İstediğiniz yerin adını yazın ve giriş tuşuna basın. Birkaç saniye bekledikten sonra yanıp sönen bir nokta bundan 240 veya 370 milyon yıl önce o yerin nerede olduğunu gösterecek. Mesela bundan 750 milyon yıl önce New York’un Manhattan semtinin orta kısmını oluşturan Midtown Manhattan adı verilen merkezi iş alanı kocaman, buzlarla kaplı bir kıtanın ortasında yer alıyormuş. 150 milyon yıl önce dinozorlar yeryüzünde hüküm sürerken Paris yeni yeni kıta haline gelmeyen başlayan Avrupa’da yer alıyormuş.

Kaynak: Fast Co Design

Bundan 240 milyon yıl önce Dünya’da Pangea adı verilen tek bir kıta olduğunu muhtemelen duymuşsunuzdur. Yaklaşık 175 milyon yıl önce magma Pangea’nın tektonik plakalarını farklı yönlere itmeye başlayınca Pangea farklı kıtalara ayrıldı. Dinosaur Pictures adlı kuruluşun desteklediği Ancient Earth adlı web sitesi, günümüz ile 750 milyon yıl öncesi arasında çeşitli zaman dilimlerinde Dünya’nın nasıl göründüğünü veya yaşadığınız yerin Dünya üzerinde nerede olduğunu görmeyi sağlıyorBir yanıt

  1. Erhan jarka avatarı
    Erhan jarka

    İzmir yine deniz kıyısında :)

Yorumunuz: