Hint Okyanusu’nda kayıp bir kıta bulundu

Araştırmacılar Mauritius adasından aldıkları örneklerde kayıp Mauritia kıtasının parçalarını buldu. Bulunanlar, Gondvana’nın nasıl bölündüğünü kanıtlıyor.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bütün kıtalar yaklaşık 500 milyon yıl önce, güneyde Gondvana ve kuzeyde Laurasia olmak üzere iki (büyük) kıtadan oluştu. Başta bu iki kıta da ‘tek kıta’ olarak bilinen Pangea’nın parçasıydı. Gondvana Güney Amerika, Afrika, Antarktika, Avustralya, Asya’nın Hindistan kısmı ve Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarındaki küçük adaları oluşturdu. En azından şimdiye kadar böyle biliniyordu: Wisz Üniversitesi ve Alman Jeobilim Araştırma Merkezi tarafından yapılan araştırmalar, bu kadarla kalmayıp suyun altında kalan Mauritia adında küçük bir kıtanın olduğunu ortaya koydu.

Araştırmacılar Mauritius adlı ada ülkesinde, kayaların yaşını ölçmekte kullanılan zirkon mineralinden topladı. Sonuçlar ise oldukça şaşırtıcı oldu; çünkü birçok adanın yaşı 9 milyon bile değilken 3 milyar yıllık örnekler bulundu. Araştırmacılar, bunun artık var olmayan Gondvana’nın parçaları olduğuna ve yakındaki diğer adalarda bu mikro kıtanın parçalarının bulunabileceğine inanıyor. Yalnızca Mauritia’nın varlığı bile, süper kıtanın basitçe bölünmek yerine oldukça şiddetli bir ayrılma yaşadığını ve diğer birçok parçanın da Hint Okyanusu‘nun suları altında kaldığını kanıtlıyor. Bu keşifle beraber bilimciler 200 milyon yıl önce Gondvana’nın nasıl ayrıldığını da açıklayabileceklerini düşünüyor.

Kaynak: Populer Mechanics

Bütün kıtalar yaklaşık 500 milyon yıl önce, güneyde Gondvana ve kuzeyde Laurasia olmak üzere iki (büyük) kıtadan oluştu; bu iki kıta da ‘tek kıta’ olarak bilinen Pangea’nın parçasıydı. Gondvana Güney Amerika, Afrika, Antartika, Avustralya, Asya’nın Hindistan kısmı ve Hint, Atlantik ve Pasifik okyanuslarındaki küçük adaları oluşturdu. Fakat araştırmacılar Mauritius adasından aldıkları örneklerde kayıp mikro kıta Mauritia’nın parçalarını buldular. Bulunanlar, yaklaşık 200 milyon yıl önce, bildiğimiz dünyayı oluşturan ve iki süper kıtadan biri olan Gondvana’nın nasıl bölündüğünü de kanıtlıyor.2 yanıt

Yorumunuz: