4 milyon Bitcoin kayıp

Blok zinciri sistemini inceleyen Chainalysis adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, en fazla 3,79 en az 2,78 milyon Bitcoin kayıp durumda.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Bitcoin’in temelini oluşturan blok zinciri sistemini inceleyen Chainalysis adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, en fazla 3,79 en az 2,78 milyon Bitcoin kayıp durumda. Bu rakamlar, şu anda her birinin değeri 9 bin Dolar’ı geçen Bitcoin’lerin yüzde 17 ila 23’ünün kayıp olduğunu ortaya koyuyor.

Kayıp Bitcoin sayısı başka şirketler tarafından da araştırıldı fakat Chainalysis’in bulguları bütün Bitcoin işlemlerinin kaydedildiği blok zinciri sisteminin detaylı bir analizine dayanarak ortaya konduğu için çok daha önemli kabul ediliyor.

Yukarıdaki grafikten görüldüğü üzere, Chainalysis’in sonuçları var olan Bitcoin’lerin yıl ve işlem faaliyetine göre bölümlere ayrılmasıyla elde edildi. Şirket bazı bölümler için kayıp Bitcoin miktarını belirlemek adına istatistiksel örnekleme kullandı.

‘Kazılan Bitcoin’ bölümü 2017 yılında üretilen (kayıp olmadığı varsayılan) Bitcoin’leri gösterirken ‘Hareket’ bölümü geçtiğimiz yıl harcanan ve çok az bir kısmı kayıp olan Bitcoin’leri gösteriyor. Aynı şekilde, Bitcoin’lerini 1-2 yıldır elinde tutan ‘Stratejik Yatırımcılar’ kategorisi ise kaybın küçük bir kısmını oluşturuyor. Gelecekte daha fazla Bitcoin’in kaybolacağı düşünülüyor. Fakat gelecekteki Bitcoin’lerin kaybolma hızı geçmiştekilere oranla daha düşük olacak.

Araştırma yöntemi gizli tutuluyor

IRS ve Europol gibi müşterileri bulunan Chainalysis, blok zinciri cüzdanlarını detaylı incelemesi ve bol miktardaki verileri sayesinde Bitcoin dünyasında ün kazandı. Emniyet teşkilatları, kimin Bitcoin sahibi olduğu ve kripto paranın hareketleri konusunda Chainalysis’in detaylı analizlerine güveniyor.

Chainalysis’in araştırma yöntemi gizli tutuluyor fakat şirketin sözcülerinden biri, Bitcoin’lerin kayıp olduğunun nasıl değerlendirildiğine dair bazı detaylar paylaştı. Önemli ipuçlarından biri, blok zinciri sisteminde SegWit2x adlı bir ‘çatal’ oluşmasıyla alakalı. Bu da, geçtiğimiz yaz Bitcoin’in bölünerek Bitcoin Cash adlı kripto paranın ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Bu tür olaylar, yıllarca işlem yapılmamış cüzdan sahiplerinin işlem yapmasına sebep olabiliyor.

Bu da, Chainalysis’in ‘Hodler’ kategorisindeki (Bitcoin’in bugünkü kadar ses getirmediği dönemlerde cüzdan sahibi olan kişilerin dahil olduğu kategori) rakamları öğrenmesine yardımcı oldu. Hodler kategorisindeki rakamlar, Bitcoin’lerin kayıp mı yoksa o hesaplarda biriktirilmiş mi olduğu konusundaki belirsizliğin en büyük kaynağını oluşturuyor.

Satoshi’yle ilişkili cüzdanlardaki 1 milyon Bitcoin kayıp

Chainalysis, kaybolduğuna kanaat getirdiği ‘Hareket’ kategorisindeki Bitcoin’lerin yüzde 2’si için internette yayımlanan kayıp Bitcoin raporlarını inceleyerek bu sonuca vardığını söylüyor. Şirket, Satoshi’yle ilişkili cüzdanlarda 1 milyon Bitcoin bulunduğunu bir dizüstü bilgisayar vasıtasıyla 50 adet Bitcoin üretmenin mümkün olduğu zamanlarda üretilen bu Bitcoin’lerin sonsuza dek kaybolduğunu söylüyor. Bu oldukça büyük bir iddia ve yanlış olduğu kanıtlanırsa tedavüldeki Bitcoin’lerin sayısı aniden artabilir ve piyasada şok etkisi oluşabilir.

Kaynak: Fortune, Coin Desk

Chainalysis adlı şirketin yaptığı araştırmaya göre, en fazla 3,79 en az 2,78 milyon Bitcoin kayıp durumda. Bu rakamlar, şu anda her birinin değeri 9 bin Dolar'ı geçen Bitcoin'lerin yüzde 17 ila 23'ünün kayıp olduğunu ortaya koyuyor. Chainalysis'in araştırma yöntemi gizli tutuluyor fakat şirketin sözcülerinden biri, Bitcoin'lerin kayıp olduğunun nasıl değerlendirildiğine dair bazı detaylar paylaştı. Önemli ipuçlarından biri, blok zinciri sisteminde SegWit2x adlı bir 'çatal' oluşmasıyla alakalı. Bu da, geçtiğimiz yaz Bitcoin'in bölünerek Bitcoin Cash adlı kripto paranın ortaya çıkmasına sebep olmuştu. Bu tür olaylar, yıllarca işlem yapılmamış cüzdan sahiplerinin işlem yapmasına sebep olabiliyor. Bu da, Chainalysis'in 'Hodler' kategorisindeki (Bitcoin'in bugünkü kadar ses getirmediği dönemlerde cüzdan sahibi olan kişilerin dahil olduğu kategori) rakamları öğrenmesine yardımcı oldu. Hodler kategorisindeki rakamlar, Bitcoin'lerin kayıp mı yoksa o hesaplarda biriktirilmiş mi olduğu konusundaki belirsizliğin en büyük kaynağını oluşturuyor. Şirket, Bitcoin'in kurucusu olduğu düşünülen Satoshi'yle ilişkili cüzdanlarda 1 milyon Bitcoin bulunduğunu ve bir dizüstü bilgisayar vasıtasıyla 50 adet Bitcoin üretmenin mümkün olduğu zamanlarda üretilen bu Bitcoin'lerin sonsuza dek kaybolduğunu söylüyor. Bu oldukça büyük bir iddia ve yanlış olduğu kanıtlanırsa tedavüldeki Bitcoin'lerin sayısı aniden artabilir ve piyasada şok etkisi oluşabilir.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği