3D baskıyla müzik

Feral Five adlı elektronik müzik grubu, 3D yazıcıyla tasarımlar yapan Francis Bitonti ile iş birliği yaparak 3D yazıcılarla bir şarkı oluşturdu.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Elektro punk ikilisi Feral Five ile 3D yazıcı tasarımcısı Francis Bitonti, müzik ve teknolojiyi daha önce hiç yapılmamış bir yöntemle bir araya getirdi. Ekip tamamen 3D yazıcı kullanarak bir elektronik müzik şarkısı oluşturdu.

3D yazıcının müziğe katkısı iki aşamalı oldu. İlk aşamada bir 3D yazıcının çalışırken çıkardığı mekanik sesler kaydedildi. ‘Rule 9’ adı verilen şarkının arka planında 3D yazıcının vızıltıları duyulabiliyor.

İkinci aşamada ise bir 3D yazıcı dosyasından elde edilen sentezlenmiş ses kullanıldı. Bir medyumdan diğerine dönüşüm Bitonti’nin hücresel otomasyon yöntemi kullanılarak gerçekleştirildi. Hücresel otomasyon, 3D yazıcılara, İngiliz matematikçi John Horton Conway‘in Game of Life algoritmasını kullanarak nesneleri ‘organik olarak’ geliştirme şansı veriyor.

Sonuç tatmin edici

Sonuç olarak elde edilen şarkı elektro dans türünün güzel bir örneği. Çalışmakta olan bir yazıcıda olduğu gibi şarkının genel temposu, yazıcının çalışma hızına göre artıp azalıyor. Genel olarak şarkının ritminin verilere dayandığı anlaşılabiliyor. Bu şarkı, Bionti’nin tasarladığı 3D yazdırılmış kıyafetlerin tanıtımında rahatlıkla kullanılabilir.

Bitonti iş birliği hakkında şunları söylüyor: “Müzik ya da bir sandalye… Bu örüntüleri ses dalgasına ya da malzemelere çevirebiliyoruz. Bu iş birliği dijital teknolojilerin bu yaratıcı disiplinleri nasıl bir araya getirdiğinin altını çiziyor.”

Feral Five 3D yazıcılarla yakından ilgileniyor. İkilinin daha önce bu teknolojiye adadığı bir şarkısı bile bulunuyor. 3Dprint.com‘a göre Feral Five ve Francis Bitonti birbirlerine hayranlık duyan sanatçılar. New Yorklu Bitonti, Feral Five ile Londra’da buluştuğunda ortak bir projede çalışma fikri ortaya çıkmıştı. Bu single’ın albüm kapağı da yine Bitonti’nin müzik oluşturmak için kullandığı 3D yazıcı dosyasının çiziminden oluşuyor.

Screenshot_1

Teknoloji ve müziğin bir araya gelmesi günümüzde artık çok garip bir durum değil ancak belki de müzikle en alakasız teknolojik cihazlardan biri olan 3D yazıcılarla müzik yapılması oldukça ilginç bir gelişme. İngiliz elektronik punk grubu Feral Five ve ABD'li tasarımcı Francis Bitonti 3D yazıcıların seslerini ve baskı dosyalarını kullanarak Rule 9 adlı bir şarkı hazırladı. Elektro dans tarzındaki şarkı Bitonti'nin defilelerinde rahatlıkla kullanılabilecek türden.

https://soundcloud.com/feralfive/feral-five-and-francis-bitonti-rule-9

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği