3 bin 200 yıllık peynir bulundu

Arkeologlar tarafından bir Eski Mısır mezarında bulunan maddenin, bugüne kadar keşfedilmiş en eski peynirlerden biri olduğu anlaşıldı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Arkeologlar tarafından bir Eski Mısır mezarında bulunan maddenin, bugüne kadar keşfedilmiş en eski peynirlerden biri olduğu anlaşıldı. Birkaç yıl önce, arkeologlardan oluşan bir grup, yüksek rütbeli bir Eski Mısır görevlisi Ptahmes’in mezarında kırık kavanozlar buldu. Grup bu kavanozlardan birinde katılaşmış beyazımsı bir kütle keşfetti. Bunun bir yiyecek olabileceğini düşünen ekip ne bulduğundan tam olarak emin değildi.

Yeni yapılan bir çalışmada bu ‘beyazımsı kütlenin’ 3 bin 200 yıl önce yapılmış bir peynir olduğu anlaşıldı. Bu buluş önemli çünkü daha önceden Eski Mısır’da peynir üretildiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştı.

Catania Üniversitesinden Dr. Enrico Greco “İncelediğimiz malzeme büyük ihtimalle bugüne dek bulunmuş en eksi katı peynir kalıntısı. Çoğunlukla koyun ve keçi sütünden yapıldığını biliyoruz ancak belirli bir tat hayal etmek çok zor.” diyor. Peynir tarihçisi ve kimya profesörü Paul Kindstedt bu kalıntıdan alınacak bir ısırığın büyük ihtimalle çok çok asidik olacağını söylüyor.

Hastalık kalıntıları

Araştırmacılar ayrıca peynirde, bruselloz (Malta humması) olarak bilinen hastalığa sebep olan bir bakterinin kalıntılarını da keşfetti. Bu hastalık pastorize edilmemiş süt ürünlerinden bulaşıyor. Hastalığın belirtileri arasında ateş, terleme ve kas ağrıları bulunuyor. Bu hastalık günümüzde de görülebiliyor. Eğer doğrulanırsa bu bulgu da böyle bir hastalığa dair en eski kanıt olarak kayıtlara geçecek.

Peynirin bulunduğu mezar, Eski Mısır’da Memphis şehrinin yöneticiliğini yapan Ptahmes’e aitti. Gömü alanı, Kahire yakınlarındaki Saqqara nekropolisinde ilk kez 1885’te ortaya çıkarılmıştı. Daha sonra kumlar altında kalan bölge 2010’da yeniden keşfedildi.

Kaynak: BBC

Birkaç yıl önce, arkeologlardan oluşan bir grup, yüksek rütbeli bir Eski Mısır görevlisi Ptahmes'in mezarında kırık kavanozlar buldu. Grup bu kavanozlardan birinde katılaşmış beyazımsı bir kütle keşfetti. Bunun bir yiyecek olabileceğini düşünen ekip ne bulduğundan tam olarak emin değildi. Yeni yapılan bir çalışmada bu 'beyazımsı kütlenin' 3 bin 200 yıl önce yapılmış bir peynir olduğu anlaşıldı. Bu buluş önemli çünkü daha önceden Eski Mısır'da peynir üretildiğine dair herhangi bir bulguya rastlanmamıştı.

Yorum Ekle

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği