Mısır’da 3 bin yıllık bir kadın mumyası bulundu

Mısır’ın güneyindeki Luxor şehrinde bulunan ve daha önce açılmayan 3 bin yıllık bir tabutun içinden, iyi korunmuş bir kadın mumyası çıktı.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Mısır’ın güneyindeki Luxor şehrinde bulunan ve daha önce açılmayan 3 bin yıllık bir tabutun içinden, iyi korunmuş bir kadın mumyası çıktı. Bu tabut, bu ay içinde Fransız araştırmacıların yönettiği bir araştırma sırasında Al-Assasif nekropolisinde bulunan iki lahitten biriydi. İlk lahitdaha önce açılmış ve yetkililerce incelenmişti. Ancak Cumartesi günü uluslararası medya önünde ikinci lahit yetkililer tarafından ilk kez açıldı.

Lahitte bulunan bedenin Thuya adlı bir kadına ait olduğu belirtiliyor. Tarihi Eserler Bakanlığı sözcüsü Nevine Aref ise kadının kimliğinin doğrulanmaya çalışıldığını söyledi. Tarihi Eserler Bakanı Khaled al-Anani “Lahitlerden biri 17. hükümdarlığa dayanan rishi tarzı bir lahitti. İkincisi ise 18. hükümdarlıktan kalma. İki mezarda da mumyalar bulunuyordu.” dedi.

Mezarın 4 bin yıllık tarihi

18. hükümdarlık M.Ö. 13. yüzyıla kadar uzanıyor. Bu dönem, en çok bilinen firavunlardan Tutankamon ve II. Ramses’in de yaşadığı dönem olarak biliniyor. Krallar Vadisi ve Kraliçeler Vadisi arasında bulunan Al-Assasif nekropolisi, asillerin ve firavuna yakın kıdemli devlet görevlilerinin gömüldüğü bir alan. Mezarlıkta başka lahitler, heykeller ve 1000 kadar cenaze figürü (ushabti) bulundu.

Mezarın Thaw-Irkhet-If adlı Karnak’taki Mut Tapınağının mumyalama uzmanına ait olduğu belirtiliyor. Mezarda ayrıca orta krallığa ait (neredeyse 4 bin yıllık) mumyalar, iskeletler, kafatasları bulunduğu, mezarın geç dönemlerde yeniden kullanıldığı ifade ediliyor.

5 ayda ortaya çıkarıldı

300 metre derinliğindeki taş yığınları 5 aylık bir süre içinde kaldırılarak altındaki mezar ortaya çıkarıldı. Mezarın tavanındaki boyalı resimler, mezar sahibini ve ailesini gösteriyordu.

Mısır bu yılın başından bu yana bir düzineden fazla tarihi keşif gerçekleştirdi. Ülke bu keşiflerin ülkenin yurt dışındaki imajını düzelteceğini ve 2011’deki siyasi ayaklanmaların ardından ülkeyi ziyaret etmekten çekinen turistlerin yine tapınakları ve piramitleri ziyaret etmeye geleceğini ümit ediyor.

Kaynak: The Guardian

Mısır’ın güneyindeki Luxor şehrinde bulunan ve daha önce açılmayan 3 bin yıllık bir tabutun içinden, iyi korunmuş bir kadın mumyası çıktı. Bu tabut, bu ay içinde Fransız araştırmacıların yönettiği bir araştırma sırasında Al-Assasif nekropolisinde bulunan iki lahitten biriydi. İlk lahitdaha önce açılmış ve yetkililerce incelenmişti. Ancak Cumartesi günü uluslararası medya önünde ikinci lahit yetkililer tarafından ilk kez açıldı.Bir yanıt

Yorumunuz: