250 hastane daha kendi ilacını üretmeye karar verdi

Civica Rx isimli kâr amacı gütmeyen şirket, yüksek ilaç fiyatları stok problemleriyle mücadele etmek isteyen ABD'deki hastanelerden büyük ilgi gördü.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Sağlık sistemleri, yıllardır enjeksiyonlar veya solüsyonlar yoluyla verilen ilaçlar için fahiş fiyatlar uyguluyor. Amerikan Sağlık Sistemi Eczacıları Birliği’ne göre şu anda tedarik sıkıntısıyla karşı karşıya olan 205 ilaç var. Bu liste, tuzlu su çözeltisi torbalarından yaygın antibiyotiklere ve doğum sırasında hamile kadınlar için kullanılan bir tür epidurala kadar pek çok malzemeyi içeriyor.

Bazı ilaç eksiklikleri üretim problemleriyle ilgilidir, bazen ise ilacı üreten şirketler üretimi durdurur veya bir ilaç yalnızca tek firma tarafından üretilerek yüksek fiyattan satılır.

Hastanelerin, bu durumla mücadele etmek için artık bir planı var. Civica Rx isimli kâr amacı gütmeyen kurum, ilk olarak 2018’in başlarında ortaya çıktı ve bu girişimin bir parçası olmak isteyen ABD’deki hastanelerden büyük ilgi gördü.

Geçtiğimiz günlerde, organizasyona Illinois ve Wisconsin merkezli Advocate Aurora Health, Michigan Spectrum Health ve NYU Langone Health gibi 12 sağlık sistemi katıldı. Ayrıca, girişime 250 hastane daha eklendi. Catholic Health Initiatives, HCA Healthcare, Intermountain Healthcare, Mayo Clinic ve Providence St. Joseph Health gibi çok sayıda hastane projeye katılım gösteriyor. Civica, başlangıçta hastanelerde kullanılan, genellikle enjekte edilebilir olmak üzere 14 ilacı üretmeye odaklanacak. Bunların 2019 yılında üretilmesi bekleniyor. Şirketin öncelikleri arasında FDA’nın tedarik sıkıntısı olan ilaçlar listesinde yer alan temel ilaçları ve rekabet olmadığı için yüksek fiyatlara satılan ilaçları üretmek de yer alıyor.

Kaynak: Business Insider

Martin VanTrieste'nin CEO'su olduğu Civica Rx isimli kâr amacı gütmeyen şirket, ilk olarak 2018'in başlarında ortaya çıktı. Girişim, ilaçların yüksek fiyatlarıyla ve sık sık eksiklikleri ile mücadele etmek isteyen ABD'deki hastanelerden büyük ilgi gördü. 12 sağlık sistemi ve 250 hastane projeye katılım gösteriyor. Civica 2019 yılında, hastanelerde kullanılan, genellikle enjekte edilebilir olmak üzere 14 ilacı üretmeye odaklanacak. Şirketin öncelikleri arasında FDA'nın tedarik sıkıntısı olan ilaçlar listesinde yer alan temel ilaçları ve rekabet olmadığı için yüksek fiyatlara satılan ilaçları üretmek de yer alıyor.

1 Yorum

Yorum yazmak için tıklayın

Yorumunuz:

e-Bülten Aboneliği