25 yıl sonra obeziteye bağlı ölümler sigarayı geride bırakacak

Birleşik Krallık’ta kadınlarda önlenebilir kanser sebepleri arasında obezite çok yakında sigara kullanımını geride bırakarak ilk sıraya yükselebilir.

Haber Özeti

Tam Sürüm

Birleşik Krallık’ta kadınlarda önlenebilir kanser sebepleri arasında obezite çok yakında sigara kullanımını geride bırakarak ilk sıraya yükselebilir. Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’nın raporuna göre 2035’te 23 bin Britanyalı kadın obezite ile ilişkili kanser türlerine yakalanmış olacak. Bu rakam sigara sebepli kanser türlerinden sadece 2 bin eksik. Trend bu şekilde devam ederse 2043’te kadınlarda en yaygın kanser sebebi obezite olacak. Sigara tüketimi şu anda Birleşik Krallık’taki kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 12,4’ünün sebebi olarak ilişkilendirilmiş durumda. Obezite ise şimdilik yüzde 7,5 oranında seyrediyor.

İki kanser sebebi arasındaki fark erkeklerde daha fazla çünkü erkekler daha fazla sigara tüketiyor. Birleşik Krallık’ta erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 17,7’si sigara yüzde 5,2’si obezite kaynaklı. Benzer bir değişimin erkeklerde de görülmesi bekleniyor ancak bu değişimin süresi biraz daha uzun olabilir.

Müdahale edilmezse daha kötüye gidecek

Kurum 1979-2014 arasındaki kanser verilerini inceleyerek geleceğe dair tahminlerde bulundu. Sonuç olarak tıpkı sigarada olduğu gibi obezite konusunda da ulusal kampanyalar düzenlenmesi önerisi sunuldu. Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’ndan Kanser Önleme Uzmanı Linda Bauld “Obezite şu anda ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiş durumda. Hiçbir şey yapmazsak durum daha da kötüleşecek. Sigara kullanımındaki azalma sevindirici. Bu gelişme gerekli bilinçlendirme çalışmalarıyla ve siyasi uygulamalarla (vergi artırımı, tütün reklamlarının kaldırılması ve kapalı alanlarda sigara içmenin yasaklanması gibi) istenilen sonuçlara ulaşılabileceğini gösteriyor” diyor.

Birleşik Krallık nüfusunun çeyreğinden fazlası obez kategorisinde ve ülkedeki obezite oranları Batı Avrupa’da görülen en yüksek oranlar olarak dikkat çekiyor. Bu çalışma sadece kadınlara odaklanmış olsa da Londra Kraliyet Koleji Kanser Biyolojisi Profesörü Charlotte Bevan her iki cinsiyette de bu trendin gözlendiğini belirtti. Bevan “Erkeklerde de sigara tüketim oranları azaldıkça aynı trendin erkeklerde de kadınlarda da görüldüğünü görebileceğiz. Obezite, sigaradan daha büyük bir tehlike haline gelecek. Obezite sebebiyle vücutta oluşan fiziksel ve kimyasal değişimler, prostat ve meme kanseri gibi belirli kanser türlerinin yayılması için ortam hazırlayabiliyor.” diyor.

Kalori tüketimi azaltılmalı

Public Health England Baş Beslenme Uzmanı Alison Tedstone ülkenin sigara tüketiminde ciddi bir değişim gösterdiğini, obezite için de benzer bir çabanın gerekli olduğunu söyledi. Bu yıl içinde Birleşik Krallık Sağlık Bakanlığı, gıda endüstrisini günlük kalori alımının beşte bir oranında azaltılması konusunda uyarmıştı. Bu şekilde yıllık 35 bin adet erken ölümün önüne geçilebileceği düşünülüyor.

Obezite Sağlığı Birliği’nden Caroline Cerny “Obezite yakında kadınlarda en önemli engellenebilir kanser sebebi olabilir ancak bu durum üzücü olsa da şaşırtıcı değil. Sağlıksız gıdaların reklamlarının yapılması gibi çevresel faktörler bu toplum sağlığı krizine katkıda bulunuyor.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: CNN

Birleşik Krallık’ta kadınlarda önlenebilir kanser sebepleri arasında obezite çok yakında sigara kullanımını geride bırakarak ilk sıraya yükselebilir. Birleşik Krallık Kanser Araştırmaları’nın raporuna göre 2035’te 23 bin Britanyalı kadın obezite ile ilişkili kanser türlerine yakalanmış olacak. Bu rakam sigara sebepli kanser türlerinden sadece 2 bin eksik. Trend bu şekilde devam ederse 2043’te kadınlarda en yaygın kanser sebebi kanser olacak. Sigara tüketimi şu anda Birleşik Krallık’taki kadınlarda görülen kanserlerin yüzde 12,4’ünün sebebi olarak ilişkilendirilmiş durumda. Obezite ise şimdilik yüzde 7,5 oranında seyrediyor. İki kanser sebebi arasındaki fark erkeklerde daha fazla çünkü erkekler daha fazla sigara tüketiyor. Birleşik Krallık’ta erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 17,7’si sigara yüzde 5,2’si obezite kaynaklı. Benzer bir değişimin erkeklerde de görülmesi bekleniyor ancak bu değişimin süresi biraz daha uzun olabilir.Yorumunuz: